Тошкент Ички ишлар бош бошқармаси гиёҳванд моддалар сотиладиган сайтга элтувчи QR-кодли баннерга буюртма берган шахсни аниқлади. Баннер Яшнобод туманига ўрнатилган, журналистлар томонидан унга диққат қаратилганидан сўнг олиб ташлаган эди.
ИИББ маълумотларига кўра, Яшнобод тумани ҳудудига баннерни жойлаштириш бўйича буюртмани 48 ёшли Ш. Ш. қабул қилиб олган ва ўрнатган. Буюртмачи эса ташқи рекламаларни тайёрлаш билан шуғулланувчи фирма раҳбари ҳисобланган Самарқанд вилоятида яшовчи 29 ёшли С. Х. бўлиб чиқди.
С. Х. худди шундай баннерни Самарқанд ҳудудига ҳам жойлаштирган. У ҳам демонтаж қилинди.
С. Х. буюртмани интернет орқали Россиядаги блогердан олгани, пулни банк картасига ўтказиб беришганини маълум қилган. У блогердан баннер дизайнини босишга тайёр ҳолда қабул қилиб олган.
Ш. Ш. ва С. Х.га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 178−1-моддаси 2-қисмида (фуқаролар ва мансабдор шахслар томонидан нотўғри реклама берганлик, ташқи рекламани жойлаштириш тартибига риоя қилмаганлик ёки аксилреклама беришдан бош тортганлик, худди шунингдек реклама қилиниши қонун ҳужжатлари билан тақиқланган маҳсулотни реклама қилганлик) кўзда тутилган ҳуқуқбузарликлар тўғрисида баённома тузилди.
Шу каби баннерлар мамлакатнинг бошқа ҳудудларига ҳам ўрнатилиши мумкинлиги тўғрисидаги маълумотлар бошқа вилоятлардаги ички ишлар бошқармаларига юборилди.

Главное управление внутренних дел Ташкента установило заказчика на размещение рекламного баннера с QR-кодом, ведущим на сайт по продаже наркотических средств. Баннер был установлен в Яшнабадском районе и демонтирован после того, как на него обратили внимание журналисты.
По данным ГУВД, заказ на размещение баннера на территории Яшнабадского района получил и выполнил 48-летний Ш. Ш. Заказчиком выступил житель Самаркандской области 29-летний С. Х., являющийся руководителем фирмы, которая занимается изготовлением наружной рекламы.
Аналогичный баннер по заказу С. Х. был размещен и на территории Самарканда. Его уже демонтировали.
С. Х. пояснил, что получил заказ через интернет от блогера из России, деньги ему перечислили на банковскую карту. От блогера он получил уже готовый к распечатке дизайн баннера.
В отношении Ш. Ш. и С. Х. составлен протокол об административном правонарушении, предусмотренном частью 2 статьи 178−1 (недостоверная реклама, несоблюдение порядка размещения внешней рекламы либо отказ от контррекламы, а равно реклама продукции, реклама которой запрещена законодательством, гражданами и должностными лицами) Кодекса об административной ответственности.
Информация о возможном размещении подобных баннеров на территории страны передана управлениям внутренних дел из других регионов.
«Работа по установлению заказчиков, находящихся за границей, продолжается. Также будет выяснено, знали ли заказчик и исполнитель, что на самом деле скрыто за рекламой челленджа, или они сделали это неумышленно, а также имелся ли QR-код скрытого сайта с рекламой наркотиков и психотропных веществ на том файле, что был получен через интернет, или же он появился позже, и если да, то каким образом», — отметили в ГУВД.