Ўзбекистоннинг Санкт-Петербургдаги (Россия) Бош консулхонаси Ўзбекистон фуқароси Д. Ю.га бир гуруҳ ёшларнинг ҳужум қилганини тасдиқлади, дея хабар қилди мамлакат ТИВ матбуот хизмати. Жабрланувчи ҳозирда шифохонада.
РФ Тергов қўмитасининг Санкт-Петербург бошқармаси маълумотларига кўра, ҳодиса 11 ноябрь куни кечаси Красногвардейское туманида «Пост Ковалево» темир йўл станцияси яқинида содир бўлган. Ўсмирлар экстремистик мақсадларда 38 ёшли Д. Ю.га ҳужум қилиб, унинг юзига баллончадаги моддадан сепиб, сўнгра шафқатсизлик билан калтаклашган.
Гумондорлар эркакка энг камида бешта пичоқ билан жароҳат етказган, оёқлари билан боши ва танасига кўп сонли зарбалар берган. Ҳужум қилганлар, шунингдек, жабрланувчининг мобил телефони ва 8000 рублга яқин пулини ҳам ўғирлашган.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари гумондорларни қўлга олди — улар Ленинград вилоятида истиқомат қилувчи уч нафар ўсми (2000, 2001 ва 2003 й. т.) бўлиб чиқди. Уларга нисбатан РФ Жиноят кодексининг 162-моддаси 4-қисми (жабрланувчининг саломатлигига оғир зарар етказишга олиб келган босқинчилик) бўйича жиноят иши қўзғатилди.

Генеральное консульство Узбекистана в Санкт-Петербурге (Россия) подтвердило информацию о нападении группы молодых людей на гражданина Узбекистана Д. Ю. Сейчас мужчина находится в больнице, сообщила пресс-служба МИДа страны.
По данным Следственного комитета РФ по Санкт-Петербургу, инцидент произошел вечером 11 ноября у железнодорожной станции «Пост Ковалево» в Красногвардейском районе. Молодые люди, по экстремистским мотивам, напали на 38-летнего Д. Ю., распылили ему в лицо раздражающее вещество из баллончика, после чего жестоко избили.
Подозреваемые нанесли мужчине не менее пяти ударов ножом, а также множественные удары ногами по голове и телу, уточняет комитет. Напавшие также похитили мобильный телефон потерпевшего и около 8000 рублей.
Правоохранительные органы задержали подозреваемых — ими оказались трое жителей Ленинградской области (2000, 2001 и 2003 г. р.). В их отношении возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 4 статьи 162 Уголовного кодекса РФ (разбой с причинением тяжкого вреда здоровью потерпевшего).