Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати раиси ва Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси раиси Танзила Норбоева 15 ноябрь куни пойтахтдаги велотрек базаси очилишида иштирок этди, дея хабар қилди Сенат матбуот хизмати.
Капитал таъмирдан чиқарилган иншоотнинг очилиши велотрек бўйича Ўзбекистон чемпионати бошланишига тўғри келди.
«Бундай мажмуа пойтахтдан ташқари Наманган вилоятида ҳам барпо этилган. Яқин орада Самарқанд вилоятида ҳам замонавий велотрек ўқув-машғулотлар марказини қуриш ишлари бошланади. Умуман, биз келгусида барча вилоятларимизда мана шундай мажмуаларни барпо этиш ҳамда юртимиздан кўплаб Осиё ва жаҳон чемпионати ғолиблари, Олимпия ўйинлари чемпионларини етиштириб чиқармоқчимиз», — деди Танзила Норбоева
Маросимда Миллий олимпия қўмитаси президенти Рустам Шоабдураҳмонов, Жисмоний тарбия ва спорт вазири Дилмурод Набиев, Ўзбекистон Республикаси Президенти Админстрацияси масъул ходими Шавкат Султонов, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори — элчи Жон Макгрегор ва куни кеча МОҚга ташриф буюрган англиялик мутахассис Петер Бонфилд ҳам иштирок этди.
Маросим доирасида Токиодаги 2020 йилги Олимпиада ўйинлари лицензиясини қўлга киритган Муроджон Холмуродов тақдирланди. Унга 100 млн сўм, мураббийига эса 50 млн сўм топширилди. Аввалроқ Ольга Забелинская ҳам худди шу спорт туридан Олимпиада йўлланмасини қўлга киритган эди.

Председатель Сената Олий Мажлиса и руководитель Федерации велосипедного спорта Узбекистана Танзила Нарбаева 15 ноября приняла участие в открытии столичной базы велотрека, сообщила пресс-служба Сената.
Сдача сооружения в эксплуатацию после капитального ремонта совпала с началом чемпионата Узбекистана по велотреку.
«Такое спортивное сооружение было построено и в Наманганской области. Планируется постройка современного учебно-тренировочного центра в Самарканде», — сказала Танзила Нарбаева.
«Мы хотим создать такие новые базы в каждом регионе Узбекистана. У нас много талантливых ребят, необходимо предоставить условия для тренировок и поддерживать их», — подчеркнула она.
В церемонии открытии базы также приняли участие президент Национального олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов, министр физкультуры и спорта Дилмурод Набиев и координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, а также ректор Вестминистерского университета (Лондон) Питер Бонфилд, известный велосипедист и тренер, участвовавший в разработке велоструктуры на Летней Олимпиаде-2012 в Лондоне.
В рамках мероприятия был награжден лицензиат Олимпиады-2020 в Токио Муроджон Халмурадов. Ему было вручено 100 млн сумов, его тренеру — 50 млн сум. Еще одну путевку на Олимпиаду в этом виде спорта ранее завоевала Ольга Забелинская.