Андижон вилояти ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов шоир Шарофиддин Болтабоевга юртни мадҳ этувчи шеърлари учун Nexia автомобилини совға қилди, дея хабар қилди вилоят маъмурияти матбуот хизмати. Топшириш маросими ҳар йили ноябрь ойининг иккинчи якшанбаси тиббиёт ходимларининг касб байрами куни доирасида бўлиб ўтди.
«Ижтимоий тармоқларда вилоят ҳокими томонидан теримчиларга бўлаётган рағбатни кўриб юрагим тошиб кетди. Ўзимиз ҳам пахтанинг ичида ўсганмиз, болаликни қўмсаб, ҳам дам олишни режа қилдим. Шу боис пахта териб, пахтакорларга ҳорманг дейиш мақсадида ва, ўзимча, ҳокимдан машина олишни яхши ният қилиб, Андижон томон йўлга чиқдим. Фарзандларим „Шанба ва якшанба кунлари биз ҳам сизга пахта теришда ёрдам берамиз“, деб мени руҳлантиришди. Уч кун туманларда бўлиб, пахта тердим. Шеърлар ўқиб, пахтакорлар билан суҳбатлар қурдим», — дея шоирнинг сўзларини эълон қилди Daryo.uz.
Унинг сўзларига кўра, етти йил аввал, Шуҳратбек Абдураҳмонов Андижон вилоятига ҳоким бўлганида, Мустақиллик байрами учун шеър ёзиб берган ва у қўшиқ бўлган. Шундан буён вилоятдаги байрамлар учун шеърлар ёзиб келади.
«Машина берилишидан уч кун аввал вилоят ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов мени қабулига чақириб, ўтган етти йил ичида Андижонда бўлаётган ўзгаришлар ҳақида зўр қўшиқ учун яхши шеър ёзиб беришимни сўради», — дейди Шарофиддин Болтабоев.
Шоир Facebook-саҳифасида ўзининг пахта кампаниясига бағишланган шеърларини эълон қилди. Қўрғонтепа тумани ҳокимияти ҳам унинг шеъридан баъзи сатрларни келтириб ўтди:
Шахди ўткир қиличдан,
Шуҳрат Қўшақбоевичдан,
«Равон» олгим келаяпти,
Пахта тергим келаяпти!
Туман маъмурияти хабарида қайд этилишича, Шарофиддин Болтабоев Андижон вилояти пахта терими режасини бажармагунча Тошкентга қайтмоқчи эмас.
Аввалроқ Шуҳрат Абдураҳмонов турмуш ўртоғи билан тўрт кун ичида 2,5 тонна пахта терган Қўрғонтепа туманида истиқомат қилувчи аёл Ирода Каримовага Nexia автомобили совға қилган эди. Унга қадар эса бир кунда 500 кг (бошқа маълумотларга кўра 300кг) пахта терган аёлга Spark калитларини топширган эди.

Хоким Андижанской области Шухрат Абдурахманов наградил поэта Шарофиддина Болтабоева автомобилем Nexia «за стихи, прославляющие страну». Награждение состоялось в рамках празднования Дня медицинских работников, сообщила пресс-служба областной администрации.
«Мое сердце всколыхнулось, когда я увидел в социальных сетях, как хоким области награждает сборщиков хлопка. Мы тоже росли на хлопковых полях. Вспомнив детство, запланировал отдых. Поэтому с целью поприветствовать сборщиков хлопка, пособирать хлопок, а также пожелав получить автомобиль от хокима, я направился в сторону Андижана. Мои дети вдохновили меня, сказав: „Мы тоже поможем вам собрать хлопок в субботу и воскресенье“. Три дня я ездил по районам, собирал хлопок. Читал стихи, беседовал со сборщиками хлопка», — передает слова поэта Daryo.uz.
По его словам, семь лет назад, когда Шухрат Абдурахмаов стал хокимом Андижанской области, он написал стих ко Дню независимости. С тех пор Шарофиддин Болтабоев пишет стихи к праздникам в области.
«За три дня до вручения автомобиля Шухратбек Абдурахманов пригласил меня к себе и попросил написать стих для хорошей песни об изменениях в области за последние семь лет. Шухратбек Кушакбоевич во время беседы заявил, что хочет отправить меня в Ташкент на машине за то, что я долгие годы вносил вклад в проведение праздников», — рассказал Шарофиддин Болтабоев.
На своей странице в Facebook поэт делится стихами, посвященными хлопковой кампании. Хокимият Кургантепинского района привел строчки из его стихотворения:
Шахди ўткир қиличдан,
Шуҳрат Қўшақбоевичдан,
«Равон» олгим келаяпти,
Пахта тергим келаяпти!
(Хочу получить «Равон»
От Шухрата Кушакбоевича,
Чья воля острее меча,
Хочу собирать хлопок!)
В сообщениях районной администрации указывалось, что Шарофиддин Болтабоев не намерен возвращаться в Ташкент, пока Андижанская область не выполнит план по сбору хлопка.
Ранее Шухрат Абдурахманов подарил жительнице Кургантепинского района Ироде Каримовой, собравшей вместе с супругом 2,5 тонны хлопка за четыре дня, также автомобиль Nexia. До этого он вручил ключи от Spark жительнице, собравшей за день 500 кг хлопка (по некоторым данным — 300 кг).
Интернет-пользователи отреагировали на новость своими стихами, спрашивая в шутку, где можно записаться в очередь за машинами.