Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 13 ноябрь куни Президент ҳузуридаги хорижий инвесторлар кенгашини тузиш тўғрисидаги қарорни имзолади.
Кенгаш Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликда мамлакатдаги инвестиция муҳитини янада яхшилаш, иқтисодиётнинг устувор тармоқларига ва бошқа муҳим соҳаларга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилишни кенгайтириш, илғор халқаро тажрибаларни ҳисобга олган ҳолда сифатли инвестиция жараёнларини ташкил этиш мақсадида ташкил этилмоқда.
Янги тузилма президенти ҳузуридаги маслаҳат органи ҳисобланиб, унинг таркиби Ўзбекистонда инвестиция ва тадбиркорлик фаолиятини амалга оширадиган хорижий компаниялар, банклар, инвестициявий ва бошқа тузилмалар, халқаро молия институтлари ҳамда хорижий ҳукумат молия ташкилотлари, шу жумладан, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг раҳбарлари ва вакиллари, шунингдек, бошқа иштирокчилар орасидан белгиланган тартибда шакллантирилади.
Кенгаш ўз фаолиятини оралиқ ва ялпи мажлислар шаклида юритади. Кенгаш ялпи мажлислари йилда бир марта, оралиқ мажлислари — йилда камида икки марта ўтказилади.
Қуйидагилар кенгашнинг асосий вазифалари этиб белгиланди:
• илғор жаҳон тажрибаси ва амалиётларига таянган ҳолда Ўзбекистон Ҳукуматига мамлакатни инвестициявий, саноат-технологик ва инновацион ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳатлар бериш;
• қулай инвестиция муҳитини шакллантиришда, маҳаллий ҳамда хорижий тадбиркорларни иқтисодиётнинг устувор тармоқлари ва ҳудудларга рақобатбардош экспортбоп маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи замонавий корхоналарни ташкил этиш мақсадида сармоя киритишларини рағбатлантиришнинг самарали механизмларини шакллантиришда бевосита иштирок этиш, шунингдек, инвестицияларни, энг аввало тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни фаол жалб қилишга ва ўзаро манфаатли савдони ривожлантиришга кўмаклашиш;
• давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектларнинг хорижий компаниялар, банклар, инвестиция ва бошқа тузилмалар, халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигини таъминлаш;
• инвестицияларни жалб қилиш ва инвесторларнинг, шу жумладан, хорижий инвесторларнинг фаоллигига тўсқинлик қилувчи асосий омилларни аниқлаш ва таҳлил қилиш, республикада қулай ишбилармонлик ва инвестиция муҳитини сақлаб туришни таъминлаш;
• давлат органлари, Ўзбекистонда фаолият юритувчи халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари, хорижий компаниялар, банклар, инвестициявий ва бошқа тузилмаларнинг ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари билан инвестиция жараёнларига тўсқинлик қилувчи омилларни бартараф этишга қаратилган самарали таклифларни ишлаб чиқиш;
• экспортни қўллаб-қувватлаш механизмларини такомиллаштиришга, савдо инфратузилмасини, электрон тижорат тизимини изчил ривожлантиришга, маҳаллий товарлар ва хизматларни ташқи бозорларга олиб чиқиш учун қулай шароитлар яратишга, самарали транспорт йўлаклари, замонавий логистика занжирини шакллантиришга кўмаклашиш;
• маҳсулот сифатини бошқаришнинг замонавий тизимларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш, маҳаллий маҳсулотларнинг халқаро стандартлар ва техник регламентларга мувофиқлигини таъминлашнинг босқичма-босқич чораларини кўриш, уларнинг рақобатбардошлигини ошириш, илғор ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланишни қўллаб-қувватлаш чораларини амалга ошириш жараёнларига ижобий хорижий тажрибани жорий этиш;
• Ўзбекистонда инвестициявий фаолиятни тартибга солиш соҳасидаги ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ва тавсиялар тайёрлаш;
• Ўзбекистоннинг халқаро имижини, халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш бўйича устувор йўналишларни аниқлаш ва самарали чора-тадбирларни ишлаб чиқиш.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 13 ноября подписал постановление о создании Совета иностранных инвесторов при президенте.
Совет создается при содействии Европейского банка реконструкции и развития в целях улучшения инвестиционного климата в стране, расширения привлечения прямых иностранных инвестиций в приоритетные отрасли экономики и другие важные сферы, а также организации качественного инвестиционного процесса с учетом передового международного опыта.
Новая структура является консультативно-совещательным органом при президенте, ее состав формируется из числа руководителей и представителей зарубежных компаний, банков, инвестиционных и других структур, международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, включая ЕБРР, осуществляющих в том числе инвестиционную и предпринимательскую деятельность в Узбекистане, а также других участников.
Совет будет осуществлять деятельность в форме пленарных и промежуточных сессий, которые проводятся, соответственно, раз в год и минимум два раза в год.
Основные задачи совета:
• консультирование правительства Узбекистана по важнейшим направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны исходя из наиболее успешного опыта и достижений мировой практики;
• непосредственное участие в создании благоприятного инвестиционного климата и эффективных механизмов стимулирования отечественных и иностранных предпринимателей к инвестированию в приоритетные отрасли экономики, а также регионы страны с целью организации современных производств по выпуску конкурентоспособной экспортоориентированной продукции, а также содействие активному привлечению инвестиций, прежде всего прямых иностранных инвестиций, и развитию взаимовыгодной торговли;
• обеспечение эффективного взаимодействия госорганов и хозсубъектов с зарубежными компаниями, банками, инвестиционными и иными структурами, международными финансовыми институтами и иностранными правительственными финансовыми организациями;
• выявление и анализ ключевых факторов, препятствующих привлечению инвестиций и активности инвесторов, в том числе иностранных, обеспечение поддержания благоприятной деловой среды и инвестиционного климата в республике;
• выработку действенных предложений, направленных на устранение факторов, сдерживающих инвестиционные процессы, совместными усилиями госорганов, международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, зарубежных компаний, банков, инвестиционных и других структур, осуществляющих деятельность в Узбекистане;
• содействие в совершенствовании механизмов поддержки экспортеров, развитии торговой инфраструктуры, системы электронной коммерции, создании благоприятных условий для продвижения отечественных товаров и услуг на внешние рынки, формировании эффективных транспортных коридоров, современных логистических цепочек;
• внедрение положительного зарубежного опыта в процессы создания и использования современных систем управления качеством продукции, последовательную реализацию мер по обеспечению соответствия отечественных товаров требованиям международных стандартов и технических регламентов, повышению их конкурентоспособности, поддержку применения передовых информационно-коммуникационных технологий;
• подготовку предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию правовой базы в сфере регулирования инвестиционной деятельности в Узбекистане;
• определение приоритетных направлений и выработка действенных мер, обеспечивающих улучшение международного имиджа и повышение позиций Узбекистана в международных рейтингах и индексах.