Ўзбекистон президенти 11 ноябрь куни «Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида"ги қонуннинг янги таҳририни имзолади. Ҳужжат 12 ноябрда «Халқ сўзи» газетасида расман эълон қилинди ва шу кундан кучга кирди.
Марказий банк матбуот хизматининг хабар қилишича, қонуннинг 1995 йилда қабул қилинган таҳриридан фарқли ўлароқ, янги таҳририни ишлаб чиқишда Марказий банкнинг иқтисодиётда нархлар барқарорлиги, банк тизими ва тўлов тизимлари фаолияти барқарорлигини таъминлаш зарурияти ҳисобга олинган.
Ҳужжат 11 боб ва 72 моддадан иборат.
Қонуннинг янги таҳрири Халқаро валюта жамғармаси мутахассислари билан ҳамкорликда тайёрланган бўлиб, хорижий давлатлар, хусусан, Россия, Швейцария, Польша, Грузия ва бошқа мамлакатлар марказий банкларининг илғор тажрибасини ўзида жамлаган.
Халқаро валюта жамғармасининг тавсияларига биноан Марказий банкнинг ваколатлари янгиланиб, уларнинг таркибига банклар, нобанк кредит ташкилотлари, ипотекани қайта молиялаш ташкилотлари ва банклар гуруҳларининг фаолиятини лицензиялаш, тартибга солиш ва назорат қилишда асослантирилган мулоҳазадан фойдаланиш, шунингдек, валюта, қимматбаҳо металлар ва бозор инструментлари қаторини кенгайтирган ҳолда молия бозорларида спот ва форвард операцияларини амалга ошириш каби ваколатлар киритилди.
Марказий банкнинг самарали ва замонавий пул-кредит сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш борасидаги функциялари кенгайтирилди ва янгиланди. Шунингдек, инфляция даражасини мониторинг, таҳлил ва прогноз қилиш, банк тизими ва пул-кредит кўрсаткичлари ҳамда ташқи сектор статистикаси, шу жумладан, тўлов баланси, республиканинг халқаро инвестицион позицияси, ташқи қарзи ва олтин-валюта захираси тўғрисидаги маълумотларни шакллантириш ва эълон қилиш бўйича вазифалар белгиланди.
Марказий банк Бошқаруви таркиби, аъзолари сони ва ваколатларига ўзгартиришлар киритилди. Эндиликда Марказий банк Бошқаруви тўққиз аъзодан, яъни Бошқаруви Раиси ҳисобланувчи Марказий банк Раиси, унинг биринчи ўринбосари ва ўринбосарлари, шунингдек, икки нафар мустақил аъзодан иборат.
Мазкур Қонунга мувофиқ Марказий банк Бошқаруви келгуси йил учун пул-кредит сиёсатининг асосий йўналишларини, шу жумладан, ликвидликни тақдим этиш ва жалб қилиш параметрлари, Марказий банкнинг пул-кредит операциялари бўйича фоиз ставкалари ҳамда асосий фоиз ставкаси даражасини белгилайди ва тасдиқлайди. Шунингдек, мажбурий захира талаблари меъёрлари, ажратиладиган кредитлар бўйича таъминот турлари рўйхати, тизимли муҳим банклар учун пруденциал меъёрлар ва бошқа ваколатларни ўрнатади.
Қонундаги асосий янгиликлардан бири — Марказий банкнинг жамоатчилик билан алоқаларидир. Нархлар ва молиявий барқарорликни таъминлашда пул-кредит сиёсатининг таъсирчанлигини кучайтириш мақсадида Қонун билан Марказий банк фаолияти шаффофлигини оширишга қаратилган фаол коммуникация сиёсатини юритиш асослари белгилаб берилмоқда. Бу, ўз навбатида, аҳоли ва иқтисодиёт субъектларининг Марказий банкка бўлган ишончини ошириб, иқтисодиётда инфляция ва инфляцион кутилмаларни самарали бошқаришга хизмат қилади.
Бундан ташқари, ривожланган мамлакатлар тажрибасига асосланган ҳолда, Қонунда эркин шаклланувчи алмашув курси режими шароитида ички валюта бозорига интервенцияларнинг фақатгина валюта курсининг кескин тебранишларини олдини олиш мақсадида амалга оширилиши кўзда тутилган.
Янги таҳрирдаги Қонунда Марказий банкнинг ички назорат органи ҳисобланувчи ички аудит хизматининг ташкил этилиши ва унга Марказий банк таркибий бўлинмалари ва тасарруфидаги ташкилотларнинг молиявий-хўжалик фаолиятини текшириш вазифаси юклатилиши, шунингдек, халқаро аудит стандартларига мувофиқ аудит ташкилотлари томонидан ҳар йили ташқи аудит ўтказилиши кўзда тутилган.

Президент Узбекистана 11 ноября подписал новую редакцию закона «О Центральном банке». Документ официально опубликован в газете «Народное слово» 12 ноября и вступил в силу с этого дня.
Новая версия закона разработана с учетом необходимости обеспечения и поддержания Центральным банком ценовой стабильности в экономике, устойчивости банковской системы и функционирования платежных систем, сообщила пресс-служба ЦБ.
Закон состоит из 11 глав и 72 статей. Новая редакция разрабатывалась совместно с экспертами Международного валютного фонда (МВФ) и включила в себя «лучшие практики и опыт зарубежных центральных банков», в частности, России, Швейцарии, Польши и Грузии.
Функции Центрального банка заключаются в разработке и реализации эффективной денежно-кредитной политики, проведении мониторинга, анализа и прогноза уровня инфляции, формировании и публикации банковской, денежно-кредитной информации и статистики по внешнему сектору, в том числе платежного баланса, международной инвестиционной позиции, внешнего долга и резервных активов республики.
Внесены изменения в состав, численность и полномочия правления Центрального банка, которое теперь состоит из девяти человек — председателя правления в лице председателя Центрального банка, его первого заместителя и заместителей, а также двух независимых членов правления.
Согласно новой редакции закона правление определяет и утверждает на предстоящий год основные направления денежно-кредитной политики, в том числе параметры предоставления и изъятия ликвидности, процентные ставки по денежно-кредитным операциям ЦБ, в том числе его основную ставку, размеры обязательных резервных требований, перечень видов обеспечения по выдаваемым кредитам, определяет для системно значимых банков допустимые значения пруденциальных нормативов и другие полномочия.
Кроме того, законом предусмотрено проведение на внутреннем валютном рынке валютных интервенций лишь в той мере, в какой они могут устранять чрезмерные валютные колебания при условии сохранения режима свободно плавающего валютного курса.
Одним из основных новшеств в законе, пишет пресс-служба, — это коммуникация ЦБ с общественностью. Для повышения действенности денежно-кредитной политики по обеспечению ценовой и финансовой стабильности, в законе закреплено проведение активной коммуникационной политики, которая призвана повысить прозрачность деятельности Центрального банка, и, тем самым, уровень доверия к нему со стороны населения и экономических агентов. Это, отмечают в ЦБ, является залогом успешного управления инфляцией и инфляционными ожиданиями в экономике.
Новая редакция закона предусматривает создание службы внутреннего аудита как внутреннего ревизионного органа, в чьи обязанности входит проверка хозяйственно-финансовой деятельности структурных подразделений и подведомственных организаций Центрального банка, а также проведение аудиторскими организациями ежегодного внешнего аудита, в соответствии с международными стандартами аудита.
В соответствии с рекомендациями МВФ, в список полномочий ЦБ включено мотивированное суждение при лицензировании, регулировании и осуществлении надзора за деятельностью банков и небанковских кредитных организаций и организациями по рефинансированию ипотеки и банковских групп, а также деятельность на финансовых рынках «спот» и «форвард» с расширенной линейкой рыночных инструментов, валют и драгоценных металлов.