Ўзбекистоннинг Ростов-на-Донудаги бош консулхонаси вакиллари Астрахан вилоятида 25 нафар Ўзбекистон фуқаросига паспортларини қайтариб олиш, ойликлари олиш ва Ватанга қайтишларида ёрдамлашди, дея хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ўтган ҳафта, 24 октябрь куни фуқароларнинг мурожаатлари муносабати билан Астрахан вилоятида сайёр қабул ўтказилди.
Консул Хўжабахлил Асомов ўзбек диаспораси раҳбари Баҳодир Аминов билан биргаликда иш берувчи томонидан паспортлари олиб қўйилиб, маошларини берилмаётган 25 нафар Ўзбекистон фуқароси билан учрашиш учун Харабали туманига ташриф буюрди.
«Олиб борилган ишлар натижасида ҳужжатлар қайтарилди ва пуллар тўланди, ватандошлар эса Ватанга юборилди», — дейилади ТИВ хабарида.
Сафар жараёнида бошқа қонунбузарликлар ҳам аниқланди. Бош консулхона текширув тадбирларини ўтказишни сўраб Астрахан вилояти ҳукумати органларига мурожаат қилишни режалаштирган.
Ташриф чоғида Бош консулхона вакили чет эл фуқароларининг вақтинча сақлаш ҳибсхонасига ҳам борди. У ерда 50 нафар Ўзбекистон фуқароси бўлиб туриш ва ишлаш тартибларини бузгани учун сақланмоқда. 11 кишига Ўзбекистонга қайтиш учун сертификатлар берилди.

Представители генерального консульства Узбекистана в Ростове-на-Дону помогли 25 соотечественникам под Астраханью вернуть паспорта, получить зарплату и отправиться на родину, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
На прошлой неделе, 24 октября, в связи с обращениями сограждан генконсульство провело выездной прием в Астраханской области.
Консул Хужабахлил Асамов вместе с руководителем узбекской диаспоры Баходиром Аминовым посетил Харабалинской район, где находились 25 граждан Узбекистана, у которых работодатель изъял паспорта и не выплачивал зарплату.
«В результате проведенной работы документы были возвращены и деньги выплачены, а соотечественники отправлены на родину», — говорится в сообщении МИДа.
В ходе поездки были выявлены и другие нарушения. Генконсульство намерено обратиться к органам власти Астраханской области с просьбой о проведении проверочных мероприятий.
В ходе выездного приема представитель генконсульства посетил Центр временного содержания иностранных граждан, в котором за нарушение режима пребывания и трудовую деятельность без разрешения на работу находились 50 узбекских граждан. Сертификаты на возвращение в Узбекистан получили 11 человек.