Испания Олий суди душанба куни 12 нафар сиёсатчига нисбатан 2017 йилда ноқонуний референдум ўтказганлик ва ҳудудий парламент мустақиллигига етакчилик қилгани муносабати билан суд ҳукмини чиқарди. Тўққиз нафар сиёсатчи исён чиқаришда айбдор деб топилиб, 9 йилдан 13 йилгача муддатга озодликдан маҳрум этилди. Яна уч нафари эса жаримага тортилди. Суд ҳукми ўқилганидан сўнг оммавий норозилик намойишлари бошланди, дея хабар қилди Новости ахборот агентлиги.
Автоном ҳамжамият мустақиллиги учун курашаётган Assemblea Nacional Catalana ва Omnium Cultural жамоат ташкилотлари тарафдорларини Барселона, Таррагона, Лерида ва Жиронада ги испан ҳукумати ваколатхоналари биноларига боришга чақирмоқда. Энг мураккаб вазият Барселонада вужудга келган, у ердаги намойишларда 40 минг киши қатнашди.
Полиция намойишчиларни Барселонадаги Испания ваколатхонаси биносидан узоқлаштирди, бироқ улар қўшни кўчаларга ўтишди. Митинг уюштираётганлар ҳуқуқ-тартибот ходимлари йўлига тўсиқлар қўйиш мақсадида контейнерларни ағдариб, картон, чиқиндиларга ўт қўймоқдалар. Натижада кўчада оловли девор ҳосил бўлди.
Барселона аэропорти тартибсизлар марказига айланган, бу ерда намойишчилар полиция билан тўқнашди. Намойишчилар ҳаво бандаргоҳига яқинлашиб, терминаллардан бирига кирди. Бир неча минг киши терминал йўлини тўсиб қўйган бўлса, яна бир неча минги бино ичида ўтирган ҳолда намойиш ўтказди. Митингчилар ҳаттоки аэропорт йўлини ҳам тўсиб қўйди, бир муддат поездлар ва «Эл-Прат» аэропортигача метро ҳаракати тўхтаб қолди. «Эл-Прат» аэропортида амалга оширилиши режалаштирилган 936 та рейснинг энг камида 45 таси бекор қилинди. Бир қисм рейслар кечиктирилди — экипаж ва йўловчилар самолётга қадар етиб бора олмади.
Тартибсизликларда 130 нафардан ортиқ киши жароҳатланди. Энг кўп — 115 киши — аэропортдаги акциялар чоғида жароҳат олди. Жабрланганлардан бири кўзидан жароҳат олгани сабабли шифохонага ётқизилди.
Каталония ҳукумати Барселона аэропортидаги тартибсизликлар вақтида маҳаллий ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари хатти-ҳаракатлари устидан текширув ўтказмоқчи.
Халқаро қидирувга берилган Каталония женералитетининг собиқ раҳбари Карлес Пучдемон Каталония мустақиллиги тўғрисида янги референдум ўтказишга чақирди.

Верховный суд Испании в понедельник вынес приговоры в отношении 12 политиков в связи с их причастностью к проведению незаконного референдума о независимости и провозглашению независимости региональным парламентом в 2017 году. Девять политиков признаны виновными в мятеже и приговорены к срокам от 9 до 13 лет заключения. Еще трое — в неподчинении, они приговорены к штрафу. После вынесения приговора начались массовые акции протеста, сообщило РИА Новости.
Общественные организации, выступающие за независимость автономного сообщества — Assemblea Nacional Catalana и Omnium Cultural — призвали сторонников прийти к зданиям представительств испанского правительства в Барселоне, Таррагоне, Лериде и Жироне. Наиболее сложная ситуация сложилась в Барселоне, там участие приняли 40 тысяч человек.
Полиция оттеснила демонстрантов от здания правительства Испании в Барселоне, но они перешли на соседние улицы. Митингующие переворачивали и поджигали контейнеры, картон, мусор, чтобы преградить путь стражам порядка. В результате на улице образовалась стена пламени.
Эпицентром беспорядков стал аэропорт Барселоны, где протестующие столкнулись с полицией. Протесты проходили около воздушной гавани и внутри одного из терминалов. Несколько тысяч человек блокировали подходы к терминалу, еще несколько десятков устроили сидячую забастовку внутри здания. Митингующие также перекрыли дорогу к аэропорту, на некоторое время было прекращено движение поездов и метро до «Эль-Прат». По меньшей мере 45 рейсов из 936 запланированных отменены из аэропорта «Эль-Прат». Часть рейсов была отложена — экипажи и пассажиры не смогли добраться до самолетов.
В беспорядках пострадали более 130 человек. Большая часть пострадавших — 115 человек — приходится на акцию протеста в аэропорту. Одному из пострадавших потребовалась госпитализация из-за травмы глаза.
Правительство Каталонии собирается провести расследование действий местных правоохранительных органов в ходе беспорядков в аэропорту Барселоны.
Бывший глава каталонского женералитета Карлес Пучдемон, объявленный в международный розыск, призвал к проведению нового референдума о независимости Каталонии.
«Нет другого пути, как референдум, на котором мы выскажемся, чего мы хотим и как мы этого хотим. Пусть знают: мы не примем их рецепт, основанный на репрессиях и приговорах», — заявил Карлес Пучдемон, выступая в Брюсселе.
Он также призвал сторонников независимости к «мобилизации», однако подчеркнул, что протесты должны быть «демократическими и ненасильственными».