Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоған чоршанба куни Сурия шимолида «Тинчлик булоғи» контртеррористик операция бошланганини эълон қилди, дея хабар берди Euronews телеканали.
Унинг сўзларига кўра, операциядан кўзланган мақсад — «республика чегаралари бўйлаб яратишга ҳаракат қилинаётган террористик йўлакни йўқ қилиш ҳамда минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш»дан иборат. «Биз Суриянинг ҳудудий яхлитлигини сақлаб қоламиз ва маҳаллий ҳамжамиятни террористлардан озод қиламиз», — деб ёзди у Твиттерда.
Операция курдларнинг «Ўз-ўзини мудофаа қилиш халқ кучлари» позицияларига авиазарбалар бериш билан бошланди. Туркия самолётлари Рас-ал-Айн, Тел Абяд, Қамишли ва Айн Иса каби аҳоли пунктлари ҳудудларидаги террор нишонларига ҳаво зарбаларини берди. Бир неча соатдан сўнг турк ҳарбийлари ер усти операциясини бошлади.
«Демократик Сурия кучлари» коалицияси жавоб тариқасида чегарадош турк шаҳарларига миномётдан зарбалар берди ва Суриянинг Ал Ҳасака провинциясидаги бир қатор нефть минораларини ёқди. Тинч аҳоли вакиллари ўртасида қурбонлар борлиги ҳақида хабарлар келиб тушмоқда, дея маълум қилди телеканал.
Туркиянинг қарорини АҚШ ва Европа иттифоқи давлатлари муҳокама қилди. Президент Дональд Трамп Туркия учун бунинг оқибатлари санкциялардан кўра кенгроқ бўлишини маълум қилди, дея хабар берди РИА Новости. «Мен санкциялардан кўра кўпроққа бораман. Мен санкцияларга ва санкциялардан кўра каттароқ (чораларга) розиман», — деди у журналистларга. Операция бошлангунга қадар АҚШ операцияда Америка ҳарбий кучлари иштирок этмаслигини ва у ўтказиладиган ҳудудни тарк этишини маълум қилди.
Европа иттифоқи Туркияни ҳарбий ҳаракатларни тўхтатишга чақириб, акс ҳолда Анқара суриялик қочқинлар қайтиши учун ҳозир қилишни режалаштираётган бетараф ҳудудни молиялаштиришдан воз кечиш билан огоҳлантирди.
АҚШ эса Сурия шимолидаги энг хавфли ИД жангарилари асирларини қочиб кетмаслиги учун бошқа ҳимояланган жойларга эвакуация қилишни бошланди, дея маълум қилди Дональд Трамп.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в среду объявил о начале контртеррористической операции «Источник мира» на севере Сирии, сообщил телеканал Euronews.
По его словам, цель операции — «уничтожение террористического коридора, который пытались создать вдоль границы республики, а также достижение мира и стабильности в регионе». «Мы сохраним территориальную целостность Сирии и освободим местные сообщества от террористов», — написал он в Твиттере.
Операция началась с авиаударов по позициям курдских формирований «Силы народной самообороны». Самолеты Турции нанесли удары в районе населенных пунктов Рас-эль-Айн, Тель-Абъяд, Эль-Камышлы и Айн-Исса. Спустя несколько часов турецкие войска начали наземную операцию.
Коалиция «Силы демократической Сирии» в ответ провела минометный обстрел приграничных турецких городов и подожгла ряд нефтяных вышек в сирийской провинции Эль-Хасака. Колонны беженцев покидают район проведения операции. Поступают сообщения о жертвах среди мирного населения, отмечается в сообщении телеканала.
Решение Турции осудили США и страны Европейского союза. Президент Дональд Трамп заявил, что последствия для Турции могут быть «гораздо шире, чем только санкции», сообщило РИА Новости. «Я пойду на гораздо большее, чем санкции. Я согласен с санкциями и даже более жесткими (мерами), чем санкции», — сказал он журналистам. До начала операции США заявили, что американские вооруженные силы не будут участвовать в операции и покинут район ее проведения.
Европейский союз призвал Турцию остановить военные действия, предупредив, что в противном случае откажется спонсировать буферную зону, которую Анкара планирует создать на севере Сирии для возвращения туда сирийских беженцев.
США начали эвакуацию «самых опасных» пленных боевиков ИГ из северных районов Сирии в «другие защищенные места», чтобы они не сбежали, заявил Дональд Трамп.