2021 йилда Сирдарё вилоятининг барча туманларида мажбурий тиббий суғуртани жорий этиш бўйича тажриба лойиҳаси ишга туширилади. Бу ҳақда депутатлар, амалдорлар ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) вакиллари учрашувида маълум қилинди, дея хабар берди Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Синов лойиҳаси якунлари таҳлил қилиниб, сўнгра тизимни мамлакатнинг олтита вилоятида жорий этиш режалаштирилмоқда. Республикада мажбурий тиббий суғурта тизимини 2025 йилда тўлиқ жорий этиш режалаштирилмоқда.
Ҳозирда мажбурий тиббий суғуртани жорий этиш бўйича «йўл харитаси» ишлаб чиқилмоқда. Унга кўра, 2020 йилда тиббий хизматларнинг ягона харидчиси ролини бажаришга киришувчи Мажбурий тиббий суғурта фонди ташкил этилади.
Фонд бюджети давлат бюджети, жумладан тамаки, алкоголь, таркибида шакар, ёғ миқдори кўп бўлган маҳсулотлар ва бошқа саломатлик учун зарарли маҳсулотлар акциз солиқлари ҳисобидан шакллантирилади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги хабарида қайд этилишича, босқичма-босқич жорий этиш тизим ютуқ ва камчиликларини таҳлил қилиш ҳамда амалга ошириш жараёнидаги камчиликларни бартараф этиш имконини беради.
Идоралараро махсус комиссия турли мамлакатлардаги мажбурий тиббий суғурта тизимини, ЖССТ халқаро экспертлари эса Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимининг ҳозирги ҳолати ҳамда янги тизимни молиялаштириш ва тиббий хизматларни тақдим этиш имкониятларини ўрганди.

Пилотный проект по внедрению обязательного медицинского страхования будет запущен во всех районах Сырдарьинской области в 2021 году. Об этом говорилось на встрече депутатов, чиновников и представителей Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
По завершении пилотного проекта его результаты проанализируют, а затем планируется внедрить систему в шести регионах страны. Полное внедрение в республике системы обязательного медицинского страхования планируется в 2025 году.
На сегодня разработана «дорожная карта» по внедрению обязательного медицинского страхования, согласно которой в 2020 году ожидается создание Фонда обязательного медицинского страхования, выступающего в роли единого закупщика медицинских услуг.
Бюджет фонда будет сформирован из средств государственного бюджета, включая акцизные налоги на табачные изделия, алкоголь, продукты с высоким содержанием сахара, жиров и прочие вредные для здоровья продукты. Уже в следующем году будет начато поэтапное внедрение информационных технологий в сферу и подготовка к пилотному проекту.
Как отмечается в сообщении Минздрава, поэтапное внедрение даст возможность вовремя проанализировать достижения и недочеты системы и устранить появляющиеся в процессе реализации недостатки.
Специальная межведомственная группа уже изучила опыт внедрения системы обязательного медицинского страхования в разных странах, а международные эксперты ВОЗ — нынешнее состояние здравоохранения в Узбекистане и возможные варианты внедрения новой системы финансирования и предоставления медицинских услуг.
Кроме того, проведены консультации с экспертами ВОЗ, Всемирного банка, Южной Кореи и России. Составлены концепция обязательного медицинского страхования и стратегия финансирования здравоохранения, также разработаны сценарии расходов на здравоохранение на душу населения и проведено их техническо-экономическое обоснование.