Ўзбекистон ҳукумати хориждан Самарқандга чартер ва мунтазам авиақатновлар сонини оширишни режалаштирмоқда. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 30 сентябрдаги Самарқанд вилоятининг туристик салоҳиятидан самарали фойдаланиш ва уни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорида кўзда тутилган.
Ҳукумат Транспорт вазирлигига Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда хорижий авиакомпаниялар билан мавжуд туристик талаблардан келиб чиққан ҳолда истиқболли йўналишлар бўйича янги авиақатновларни очиш тўғрисида музокаралар олиб боришни топширди.
Ушбу муддатда маҳаллий ва хорижий туристик компаниялар аризалари бўйича чет эллик туристларни ташиш учун Самарқанд аэропортига чартер рейсларини ташкил этишлари лозим.
Бундан ташқари, Транспорт вазирлигига Uzbekistan Airways ва Uzbekistan Airports компаниялари билан биргаликда сайёҳлар оқимини ошириш МДҲ, Хитой, Индонезия, БАА, Бангладеш, Япония, Жанубий Корея ва Европа давлатларидан Самарқандга авиайўналишлар ишлаб чиқиш топширилди.

Правительство Узбекистана намерено увеличить количество чартерных и регулярных авиарейсов в Самарканд из-за рубежа. Это предусмотрено постановлением Кабинета министров от 30 сентября о дополнительных мерах по эффективному использованию и развитию туристского потенциала Самаркандской области.
Правительство поручило Министерству транспорта совместно с Госкомитетом по развитию туризма в двухмесячный срок провести переговоры с зарубежными авиакомпаниями об открытии новых авиарейсов исходя из имеющегося туристического спроса по перспективным направлениям.
В этот же срок по заявкам местных и зарубежных туристических компаний должно быть организовано выполнение чартерных рейсов в аэропорт Самарканда для перевозки иностранных туристов.
Кроме того, Минтрансу совместно с компаниями Uzbekistan Airways и Uzbekistan Airports поручено разработать авиамаршруты в Самарканд из стран СНГ, а также Китая, Индонезии, ОАЭ, Бангладеш, Японии, Южной Кореи и европейских стран для увеличения турпотока.