Ўзбекистон Хоккей федерацияси (ЎХФ) Халқаро хоккей федерацияси (IIHF) аъзоси бўлди. 26 сентябрь куни Римда бўлиб ўтган IIHF конгрессида бу ҳақдаги қарор қабул қилинди, дея хабар берди ЎХФ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Ўзбекистон билан бир қаторда Жазоир, Колумбия, Эрон ва Ливан ҳам IIHF аъзолигига қабул қилинди. Ташкилотга дунёнинг 81 мамлакати аъзо бўлган.
«IIHF раҳбарияти томонидан амалга оширилаётган ривожланиш ва таълим дастурлари, шунингдек турли тадбирлар ва мусобақаларда иштирок этиш, ассоциациянинг бошқа аъзолари билан алоқалар ва ҳамкорлик, сўзсиз, бизнинг хоккейни бутун мамлакат бўйлаб ёйиш режаларимизга туртки беради», — деди ЎХФ президенти Бахтиёр Фозилов.
IIHF сайтидаги ЎХФ профилида мамлакатда 368 нафар хоккейчи (113 нафар эркак, 4 аёл, 252 нафар ўсмир) мавжудлиги келтирилган. Ўзбекистон Хоккей федерацияси 2018 йилнинг мартида ташкил этилди. Йил бошида мамлакатда хоккей бўйича биринчи чемпионат ўтказилди.

Федерация хоккея Узбекистана (ФХУ) стала членом Международной федерации хоккея (IIHF). Такое решение было принято на конгрессе IIHF в Риме 26 сентября, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ФХУ.
Наряду с Узбекистаном в IIHF вступили еще четыре страны: Алжир, Колумбия, Иран и Ливан. Всего в составе организации теперь 81 страна мира.
«Получение доступа к программам развития и образования, а также к различным мероприятиям и турнирам, проводимым под руководством IIHF, новые контакты и отношения с другими членскими ассоциациями, безусловно, станут существенной поддержкой наших планов хоккейной экспансии по всей стране», — заявил президент ФХУ Бахтиёр Фазылов.
В профиле ФХУ на сайте IIHF указано, что в стране 369 хоккеистов (113 мужчин, 4 женщины, 252 юниора). Федерация хоккея Узбекистана была создана в марте 2018 года. В начале года в стране прошел первым чемпионат по хоккею.