Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят суди 26 сентябрь куни шарқшунос олим Андрей Кубатинни оқлаш тўғрисида ҳукм чиқарди. У суд залидан озод қилинди.
Ўзбекистон Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Улуғбек Муҳаммадиев суд қарорини олқишлади.
Андрей Кубатин 2017 йилда Жиноят кодексининг 157-моддаси (давлатга хоинлик қилиш) моддаси бўйича айбланиб, беш йил муддатга озодликдан маҳрум этилган эди.
«Барчага қўллаб-қувватлагани учун раҳмат! Яқинларим, қўллаб-қувватлашгани, барчасини қилишгани учун раҳмат. Бу каби ислоҳотлар, одамлар адолатга эришаётгани учун президентимизга раҳмат. Адолат уйи бўлиши лозимлиги ҳақидаги халққа берилган ваъдаларни бажарган судьяларга раҳмат», — деди Андрей Кубатин озодликка чиққанидан сўнг.

Ташкентский областной суд по уголовным делам 26 сентября вынес определение о реабилитации ученого-востоковеда Андрея Кубатина. Он был освобожден из зала суда.
Решение суда приветствовал уполномоченный Олий Мажлиса Узбекистана по правам человека Улугбек Мухаммадиев.
В 2017 году Андрей Кубатин был осужден по статье 157 Уголовного кодекса (измена государству) и приговорен к пяти годам лишения свободы.
«Спасибо всем за поддержку! Спасибо близким, родным за то, что поддерживали, все делали. Спасибо нашему президенту, что такие реформы, что люди добиваются справедливости. Спасибо судьям, которые [держат] обещания народу, что они должны стать домом справедливости», — сказал Андрей Кубатин после освобождения.