2020 йилнинг 1 мартидан автомобилларга ёқилғи қуйиш станциялари (АЁҚС), автомобилларга газ тўлдириш компрессор станциялари (АГТКС) ва автомобилларга газ қуйиш станциялари (АГҚС) жамоат мақсадларига мўлжалланган, кеча-кундуз ишлайдиган, санитария ва шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига жавоб берадиган санитария-гигиена шохобчалари (ҳожатхоналар) билан таъминланиши лозим. Бу Вазирлар Маҳкамасининг 21 сентябрдаги қарорида кўзда тутилган.
Ҳужжатда қайд этилишича, мамлакатдаги мавжуд 4000 дан зиёд автоёқилғи қуйиш станцияларининг бор-йўғи 20 фоизи санитария-гигиена шохобчалари билан таъминланган. Бу эса фуқаролар, шу жумладан туристларнинг кўплаб мурожаатлари ва шикоятларига сабаб бўлмоқда, дейилади қарорда.
Санитария-гигиена шохобчаларини ободонлаштириш тўғрисидаги талабларни бажармаган ва камчиликларни бартараф этмаган станцияларга газ ва нефть маҳсулотларини етказиб бериш тўхтатилади, лицензияси ҳам бекор қилиниши мумкин.
Ёқилғи қуйиш шохобчалари эгаларига уларни савдо нуқталари, маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари ва бепул Wi-Fi зоналари билан жиҳозлаш тавсия қилинди.
2020 йилнинг 1 сентябрига қадар ҳудудларда савдо ва маиший хизмат кўрсатиш, тез овқатланиш шохобчалари. Wi-Fi зоналари ва санитария-гигена узеллари билан таъминланган биттадан намунавий АЁҚС, АГҚС ва АГТКСлар ташкил этилиши лозим.
Қўшимча равишда сервис объектларини тадбиркорлик объектларига беғараз асосда бериш учун «Servis area» тоифасига (автомобилларга ёқилғи қуйиш станциялари, умумий овқатланиш объектлари. Мотеллар, техник сервис пунктлари, автомобилларни ювиш шохобчалари, дўконлар, санитария-гигиена шохобчалари ва wi-fe нуқталар) ва «Servis point» тоифасига (автомобилларга ёқилғи қуйиш станциялари, умумий овқатланиш объектлари, дўконлар, санитария-гигиена шохобчалари) ажратган ҳолда жойлаштиришнинг намунавий мастер-режасини ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда.

С 1 марта 2020 года все автозаправочные станции, включая АГНКС и АГЗС, в Узбекистане должны быть оснащены круглосуточными общественными туалетами, отвечающими санитарным и градостроительным нормам и правилам. Это предусмотрено постановлением Кабинета Министров от 21 сентября.
В документе указано, что из существующих в стране более 4000 автозаправочных станций санитарно-гигиеническими узлами оснащены всего 20%. Это, отмечается в постановлении, приводит к многочисленным жалобам граждан, в том числе туристов.
Постановлением образована рабочая группа по изучению и мониторингу обустройства и наличия санитарно-гигиенических узлов, сопредседателями которой являются вице-премьеры Жамшид Кучкаров и Азиз Абдухакимов. Она должна до 15 ноября провести полную инвентаризацию заправок, не вмешиваясь в их деятельность.
При неисполнении требований об обустройстве санитарно-гигиенических узлов и устранении недостатков в течение двух месяцев заправочным станциям может быть приостановлена подача газа и отпуск нефтепродуктов и даже действие лицензии.
Владельцам заправок также рекомендовано оснастить их торговыми точками, точками бытового обслуживания, быстрого питания и бесплатными зонами Wi-Fi.
До 1 сентября 2020 года в регионах должны быть организованы по одной образцовой АЗС, АГНКС и АГЗС, оснащенные пунктами торговли и бытового обслуживания, быстрого питания, зонами Wi-Fi и санитарно-гигиеническими узлами.
Дополнительно запланировано разработать в соответствии с мировыми стандартами типовой мастер-план размещения объектов сервиса с разделением на категории «Service area» (организация АЗС, объектов общепита, мотелей, пунктов технического сервиса, автомоек, магазинов, санитарно-гигиенических узлов и точек Wi-Fi) и «Service point» (организация АЗС, объектов общепита, магазинов и санитарно-гигиенических узлов) для бесплатного предоставления субъектам предпринимательства.