Ўзбекистон Бош консулхонаси ОАВда тарқалган 17 сентябрга ўтар кечаси Санкт-Петербургда икки номаълум шахснинг Ўзбекистон фуқароси А.Т.га ўлдириш мақсадида ҳужум қилгани ҳақидаги хабарларни тасдиқлади. Бу ҳақда Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Ҳужум қилганлар газ баллончалари ва пичоқ билан қуролланиб, А. Т.га пичоқ билан бир нечта тан жароҳатлари етказиб, сўнгра ҳодиса жойидан яширинган. Ўзбекистон фуқароси шифохонага ётқизилган, унинг аҳволи ўртача оғир деб баҳоланмоқда.
Санкт-Петербург Тергов бошқармаси 17 сентябрь куни икки нафар гумонланувчининг қўлга олинганини хабар қилди. Аввалроқ «Интерфакс» агентлиги уларнинг москвалик бўлгани, бири Бауман номидаги Москва давлат техника университети талабаси, иккинчиси эса ишсиз эканини маълум қилган эди. Тергов қўмитаси маълумотларига кўра, уларнинг ҳар иккиси ҳам айбини тан олгани йўқ ва кўрсатма беришдан бош тортишмоқда.
Россия Жиноят кодексининг 105-моддасида (миллий мотивлар билан қотилликка уриниш) кўзда тутилган жиноят аломатлари билан жиноят иши қўзғатилди.
Ўзбекистон Бош консулхонаси ҳодиса юзасидан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ҳамда жабрланувчи даволанаётган тиббиёт муассасаси билан алоқа ўрнатган.

Генеральное консульство Узбекистана подтвердило информацию СМИ о том, что в ночь на 17 сентября в Санкт-Петербурге двое неизвестных напали на гражданина Узбекистана А. Т. с целью убийства, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Нападавшие были вооружены газовым баллончиком и ножом и нанесли А. Т. несколько ножевых ранений, после чего скрылись с места происшествия. Гражданин Узбекистана был госпитализирован, его состояние оценивается как средней тяжести.
Следственное управление по Санкт-Петербургу 17 сентября сообщило о задержании двоих подозреваемых. Ранее агентство «Интерфакс» передавало, что это жители Москвы, один из которых — студент Московского государственного технического университета имени Баумана, а другой — безработный. Оба они, по данным Следственного комитета, придерживаются националистических взглядов. Как отмечает агентство, вину оба не признают, показания давать отказываются.
Возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 3 статьи 30, пункта «л» и частью 2 статьи 105 Уголовного кодекса России (покушение на убийство по национальным мотивам).
Генконсульство Узбекистана поддерживает связь с правоохранительными органами по факту происшествия и установило постоянный контакт с медучреждением, где находится пострадавший.