«Яндекс.Хариталар» шаҳар автобусларининг Тошкентдаги ҳаракатини кўрсата бошлашди, дея хабар қилди компания матбуот хизмати. Шундай қилиб, эндиликда керакли транспорт қаерда ҳаракатланаётганини ва қанча вақтдан сўнг келишини билиш осон.
Автобусларининг ҳаракатини кузатиш учун, транспортни намойиш қилишни ёқишингиз керак — буни мобил илова ва Хариталар веб-версиясида қилиш мумкин. Андроид учун илованинг сўнгги версияси ўзбек тилини қўллайди — у телефонда ўзбек тили танланганида пайдо бўлади. Яқинда бундай имконият iOSда ҳам бўлади. Веб-версияда тил пастки ўнг қисмида ўзгартирилади.
«Биз учун, Ўзбекистон аҳолисига «Яндех.Хариталар»дан фойдаланиш қулай бўлиши муҳим. Шунинг учун биз хизматни бутунлай ўзбек тилига ўгирдик ва харитага ҳаракатланувчан транспортни қўшдик. Автобусларининг қаерда ҳаракатланаётганини аниқлашдаги маълумотларни олишда, бизга Тошкент ҳокимияти ва «Тошшаҳартрансхизмат» ёрдам беришади», — дейди «Яндекс»нинг Ўзбекистондаги минтақавий директори Евгений Лукянчиков.
Ҳозирда «Яндекс» Тошкентдаги деярли барча давлат автобусларини кўрсатмоқда. Иловада улар махсус белгилар билан белгиланган. Харитада сиз, автобуснинг реал вақтдаги турган жойини кўришингиз мумкин, агарда бекат белгисини боссангиз — у неча дақиқадан сўнг келишини кўришингиз мумкин. Маълумот ҳар 30 сонияда янгиланиб туради, бироқ башорат қилиш алгоритми туфайли белгилар оҳиста силжийди.
Бекат белгисига босишда «Яндех.Хариталар», ундан ўтувчи барча транспорт рақамлари рўйҳатини кўрсатади. Иловадан фойдаланиб, сиз керакли нуқтагача йўлни давом эттиришингиз мумкин бўлади. Бу нотаниш ҳудуддан қандай чиқиб кетиш, ёки шаҳарнинг бошқа чеккасидаги бозорга қандай боришни аниқлаш учун ас қотади.
«Тошкент „Яндех.Хариталар“ транспорт ҳаракатланишининг реал вақтда кўрсатадиган Ўзбекистондаги биринчи шаҳар бўлди. Дунё бўйлаб бундай шаҳарлар 90 тадан ошиқ — Россияда, Белорусия, Қозоғистон, Европа ва Американинг бошқа давлатларида», — дейилади хабарда.
Қайд этиш жоизки, Тошкентда GPS маълумотлари асосида автобуслар ҳаракатини маҳаллий 3ТМ ва MyBus иловалари орқали ҳам кузатиш мумкин.

«Яндекс Карты» начали показывать движение городских автобусов в Ташкенте, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании. Таким образом, можно узнать, где сейчас едет нужный транспорт и через сколько он будет на остановке.
Чтобы следить за движением автобусов, нужно включить отображение транспорта в мобильном приложении «Яндекс Карты» и в веб-версии. Как отметили в «Яндексе», последняя версия приложения на Android поддерживает узбекский язык — он появится, если на телефоне выбран узбекский. Скоро такую возможность обещают ввести и для iOS. В веб-версии язык переключается в правом нижнем углу.
«Мы полностью перевели сервис на узбекский язык и добавили движущийся транспорт на карту. Получить данные о том, где едут автобусы, нам помогают хокимият Ташкента и «Тошшахартрансхизмат», — сообщил региональный директор «Яндекса» в Узбекистане Евгений Лукьянчиков.
Сейчас на «Яндекс Картах» показываются почти все государственные автобусы Ташкента. В приложении они отмечены специальными значками. На карте можно в режиме реального времени посмотреть, где сейчас автобус, а если нажать на иконку остановки — увидеть, через сколько минут он приедет. Информация обновляется каждые 30 секунд.
При нажатии на иконку остановки «Яндекс Карты» показывают список всех номеров транспорта, которые через нее проходят. С помощью приложения также можно проложить маршрут до нужной точки.
Отметим, что движение автобусов Ташкента на основе данных GPS показывают местные приложения ЗТМ и MyBus, выпущенные в 2017 году.