Атроф табиий муҳит давлат мониторингига янги компонентлар киритилди: коллектор-дренаж сувларининг сифат таркиби, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси, атроф-табиий муҳитнинг санитария-гигиеник мониторинги ҳам киритилди. Бу ҳақда Norma.uz ҳукуматнинг 5 сентябрдаги қарорига таяниб хабар қилди.
Ҳар бир ташкил этувчи кесимида мониторинг ўтказиш регламенти янгиланган Низомда батафсил баён этилган, у 2002 йилдаги ҳужжат ўрнига қабул қилинди. Мониторинг дастури Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади ва 5 йилда 1 марта қайта кўриб чиқилади (амалдагиси 2020 йилгача мўлжалланган, таҳр.).
Махсус ваколатли давлат органлари — Давлат экология қўмитаси, Ўзгидромет, Сув хўжалиги вазирлиги, «Давергеодезкадастр» қўмитаси, Давлат геология қўмитаси, Давлат ўрмон хўжалиги ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги — мониторингни амалга ошириш учун зарур бўлган намуналарни олиш учун олдиндан белгиланган нуқталарга, шу жумладан хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳудудида жойлашган нуқталарга бизнес-омбудсман билан қўшимча равишда келишмасдан тўсиқсиз кириш ҳуқукига эга.
2021 йил 1 январдан бошлаб атроф табиий муҳитга таъсир қилиш хавфи юқори бўлган мавжуд субъектлар атмосфера ҳавосини ифлослантириш манбаларида намуналарни олиш ва таҳлил қилиш бўйича автоматик станциялар, уларга туташ ҳудудларда эса стационар кузатиш пунктлари (постлари) билан жиҳозланади. Харажатлар хўжалик юритувчи субъектлар гарданига тушади.
2021 йилнинг бошига келиб атроф табиий муҳит мониторинги тизимининг ягона геоахборот маълумотлар базаси тўлиқ фаолият кўрсатиши керак. Географик маълумотлар ҳамда зарур объектлар ҳақида улар билан боғлиқ бўлган ахборотни график визуаллаштириш орқали ГИС-технологиялар асосида тақдим этилади. Маълумотлар базаси Давлат экология қўмитаси ҳузуридаги Атроф табиий муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида ихтисослаштирилган таҳлилий назорат маркази шакллантиради. У махсус ваколатли давлат органлари ҳамда хўжалик юритувчи субъектлар томонидан тақдим этилган маълумотларни тўплайди, сақлайди ва қайта ишлайди.
«Газета.uz» муаллифи Никита Макаренко августда Бўзсув аэрация станциясининг Бўзсув каналини ифлослантираётганини ўрганган эди.

В государственный мониторинг природной среды включены новые компоненты: качественный состав коллекторно-дренажных вод, мониторинг растительного и животного мира, а также санитарно-гигиенический мониторинг среды, сообщила Norma.uz со ссылкой на постановление правительства от 5 сентября.
Регламент ведения мониторинга в разрезе каждой составляющей подробно расписан в обновленном положении, которое сменило документ 2002 года. Программа мониторинга утверждается Кабинетом Министров и пересматривается не реже 1 раза в 5 лет. Действующая рассчитана до 2020 года.
Уполномоченные госорганы — Госкомэкологии, Узгидромет, Министерство водного хозяйства, Госкомземгеодезкадастр, Госкомгеологии, Госкомлес и Министерство здравоохранения — имеют право беспрепятственного доступа на заранее определенные точки отбора проб для мониторинга, в том числе расположенные на территории хозсубъектов, без дополнительного согласования с бизнес-омбудсманом.
С 1 января 2021 года на источниках загрязнения атмосферного воздуха вновь вводимых субъектов высокого риска воздействия на окружающую природную среду в обязательном порядке будут устанавливаться автоматические станции по отбору и анализу проб, а на прилегающих к ним территориях — стационарные пункты наблюдения. Финансирование таких мероприятий возложено на хозяйствующие субъекты.
К началу 2021 года должна полноценно заработать Единая геоинформационная база данных системы мониторинга окружающей природной среды. Географические данные и связанная с ними информация о необходимых объектах будет представлена в ней в виде графической визуализации на основе ГИС-технологий. Формировать базу данных будет Центр специализированного аналитического контроля в области охраны окружающей среды при Госкомэкологии. Он собирает, хранит и обрабатывает данные, представленные хозсубъектами и специально уполномоченными госорганами.
«Газета.uz» писала в июле, что по результатам мониторинга атмосферного воздуха вблизи Ташкентского трубного завода имени Гальперина и предприятия «Узвторцветмет» выявлено превышение норм выбросов различных загрязнителей в атмосферный воздух в десятки раз. На днях Госкомэкологии сообщил, что химические предприятия Maxam-Chirchiq (Чирчик) и Ammofos-Maxam (Алмалык) также допустили сбросы в окружающую среду сверх нормативов.
В августе автор «Газеты.uz» Никита Макаренко побывал на Бозсуйских очистных сооружениях, чтобы выяснить, кто загрязняет канал Бозсу ниже Ташкента по течению.