Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси 2022 йилги жаҳон чемпионатининг Осиё бўйича саралаш босқичи иккинчи раунд биринчи тури доирасида Фаластин жамоасига имкониятни бой берди. 5 сентябрь куни Ал-Рамдаги Фейсал ал-Ҳуссайн халқаро стадионида бўлиб ўтган учрашув 2:0 ҳисобида якун топди.
Биринчи бўлиб ҳисобни ҳимоячи Одай Даббаг 60-дақиқада очди. Ўйиннинг 84-дақиқасида ярим ҳимоячи Ислам Батраннинг саъй-ҳаракатлари билан Фаластин ҳисобни оширишга муваффақ бўлди.
Фаластин илк бор Ўзбекистонни мағлуб этди, бунга қадар тўртта учрашувда мағлуб бўлган эди.
D гуруҳида Ўзбекистоннинг навбатдаги рақиблари — Яман (10 октябрь, «Пахтакор» стадиони), Сингапур (15 октябрь, Миллий стадион) ва Саудия Арабистони (14 ноябрь).
Фаластин ғалабадан сўнг 3 очко билан гуруҳ етакчиси бўлди. Ундан кейин 2:2 ҳисобида дуранг ўйнаган Сингапур (1) ва Яман (1) бормоқда. Саудия Арабистони 10 сентябрь куни илк ўйнини Яманга қарши ўтказади.

Национальная сборная Узбекистана по футболу потерпела поражение от команды Палестины в рамках первого тура второго раунда отборочного турнира чемпионата мира 2022 года в Азии. Матч, прошедший 5 сентября на Международном стадионе Фейсала аль-Хуссейни в Аль-Рам, завершился со счетом 2:0.
Первым счет открыл защитник Одай Даббаг на 60-й минуте. Палестина удвоила преимущество благодаря усилиям полузащитника Ислам Батран, успешно завершивший контратаку на 84-й минуте игры.
В рамках пяти очных встреч Палестина впервые обыграла Узбекистан, который до этого побеждал четыре раза.
Следующими соперниками Узбекистана в группе D станут Йемен (10 октября, стадион «Пахтакор»), Сингапур (15 октября, Национальный стадион) и Саудовская Аравия (14 ноября).
Палестина после победы возглавила группу с 3 очками. Следом идут Сингапур (1) и Йемен (1), сыгравшие вничью со счетом 2:2. Саудовская Аравия (0) проведет первый матч с Йеменом 10 сентября.
Ранее главный тренер национальной команды Эктор Купер заявил, что Узбекистан сможет пробиться на чемпионат мира 2022 года. Аргентинский специалист назвал два главных фактора, необходимых футболистам.