Президент Шавкат Мирзиёев 28 август куни Ўзбекистон мустақиллигининг 28 йиллиги муносабати билан фан, таълим, соғлиқни сақлаш, адабиёт, маданият ва санъат соҳалари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисидаги фармонни имзолади.
«Шуҳрат» медали билан тақдирланганлар қаторида Тошкентнинг Юнусобод туманидаги «Лор плюс сервис» хусусий клиникаси отоларинголог шифокори Сергей Тобиас ҳам бор.
Июль ойида Сергей Тобиас реаниматолог бўлишига қарамасдан, ота-онаси клиник ўлим ҳолатида олиб келган икки ёшли Умар Нуриллаевни қутқариб қолди. Ҳодиса акс этган видео ижтимоий тармоқларда тарқалиб, кўплаб ижобий муносабатларни уйғотди.
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шодмонов Сергей Тобиасни «Соғлиқни сақлаш аълочиси» кўкрак нишони билан тақдирлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 августа подписал указ о награждении в связи с 28-летием независимости Узбекистана группы работников сфер науки, образования, здравоохранения, литературы, культуры и искусства.
В числе награжденных медалью «Шухрат» — врач-отоларинголог частной клиники «Лор плюс сервис» Юнусабадского района Ташкента Сергей Тобиас.
В июле Сергей Тобиас, несмотря на то, что не является реаниматологом, спас двухлетнего Умара Нуриллаева, когда родители принесли его в состоянии клинической смерти. Видео случившегося распространилось в социальных сетях и вызвало множество положительных откликов.
Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов наградил Сергея Тобиаса нагрудным знаком «Отличник здравоохранения».