Ўзбекистон Жиноят-процессуал кодексига паспортнинг амал қилиш муддатини тўхтатиш тўғрисидаги норма жорий этилди. Тузатишлар киритиш тўғрисидаги қонун 28 август куни президент Шавкат Мирзиёев томонидан имзоланди. Ҳужжат 17 август куни Қонунчилик палатасида қабул қилиниб, 24 августда Сенатда маъқулланди. Ўзгартишлар 29 августдан кучга киради.
ЖПКнинг янги 245−1-моддага мувофиқ, айбланувчи, гумондорнинг суриштирув, дастлабки тергов ва суддан олдини олиш қочишининг, унинг келгусидаги жиноий ҳаракатларини тўхтатиш ва ҳукмларнинг ижро этилишини таъминлаш мақсадида паспортнинг амал қилиш муддати тўхтатилиши мумкин.
Паспортнинг амал қилиш муддаи айбланувчи ёки гумондор паспортдан фойдаланган ҳолда Ўзбекистондан чиқиб кетиши ёки чегарадан ташқарида ҳаракатланиши тахмин қилинаётганига етарлича асослар бўлган тақдирда тўхтатилади.
Паспортнинг амал қилиш муддатини тўхтатиш деганда паспорт, биометрик паспорт, хорижга чиқиш учун биометрик паспорт ва фуқаролиги бўлмаган шахснинг ҳаракатланиш ҳужжатининг амал қилиш муддатини вақтинча тўхтатиш назарда тутилади.
Паспортнинг амал қилиш муддатини тўхтатиш фақатгина давлатлараро ёки халқаро қидирув эълон қилинган айбланувчи ёки гумондорга нисбатан қўлланилади.
Паспортнинг амал қилиш муддатини тўхтатиш Ўзбекистон фуқаролигидан маҳрум қилиш ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг ҳуқуқий мақомини бекор қилишни англатмайди.

В Уголовно-процессуальный кодекс Узбекистана введена норма о приостановлении действия паспорта (проездного документа). Закон о поправках 28 августа подписал президент Шавкат Мирзиёев. Документ был принят Законодательной палатой 17 августа и одобрен Сенатом 24 августа. Изменения вступили в силу с 29 августа.
Согласно новой статье 245−1 УПК, приостановление действия паспорта (проездного документа) применяется, чтобы предотвратить уклонение обвиняемого, подсудимого от дознания, предварительного следствия и суда, пресечь его дальнейшую преступную деятельности и обеспечить исполнение приговора.
Действие паспорта (проездного документа) может быть приостановлено при наличии достаточных оснований полагать, что обвиняемый или подсудимый, используя паспорт (проездной документ), сможет выехать из Узбекистана или передвигаться за границей.
Под приостановлением действия паспорта (проездного документа) понимается временное приостановление действия паспорта, биометрического паспорта, биометрического паспорта для выезда за границу и проездного документа лица без гражданства.
Приостановление действия паспорта (проездного документа) применяется только в отношении обвиняемого или подсудимого лица, объявленного в межгосударственный или международный розыск.
Приостановление действия паспорта (проездного документа) не влечет за собой прекращение гражданства Узбекистана или отмену правового статуса лица без гражданства.