Бош прокуратура давлат органлари ва ташкилотларининг мутасадди ходимлари учун қисқа муддатли мажбурий касб этикаси курсларини жорий этишни таклиф этмоқда. Бу Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасида назарда тутилган.
Давлат органларида фаолият кўрсатувчи бошқарувчилар курсларда одоб-ахлоқ, касб этикасининг ўзга хосликлари, можароли вазиятларни ҳал этишнинг эҳтимолий йўллари, этиканинг асосий тушунчалари билан таништирилади.
Ходимларни ишга қабул қилингандан энг камида уч ой ичида ва мутахассислик бўйича малака ошираётган вақтда касб этикаси курсидан ўтказиш таклиф қилинмоқда. Тингловчиларга бу даврда ўртача ойлик маоши сақланади.
Курслар сиртқи ёки масофадан ўтказилиши мумкин, таълим бепул бўлади. Ўқув режалари ва дастурлари Бош прокуратура Академияси томонидан ишлаб чиқилади.
Ҳужжатда тадбиркорлар ва бошқа ташкилотларга ҳам ходимлари учун касб этикаси таълимини жорий этишни тавсия қилиш режалаширилмоқда.

Генеральная прокуратура предложила проводить для ответственных сотрудников государственных органов и организаций обязательные краткосрочные курсы этики служебного поведения, следует из проекта постановления правительства Узбекистана.
Управленцев, работающих в госорганах, будут знакомить на курсах с базовыми этическими понятиями, особенностями профессиональной этики, возможными путями разрешения конфликтных ситуаций, этикетом.
Цель курсов — сформировать у сотрудников необходимые знания, навыки и умения по вопросам этики служебного поведения, урегулирования конфликта интересов и другим направлениям противодействия коррупции.
Предлагается, что сотрудники будут проходить курсы не позднее трех месяцев после принятия на работу и во время повышения квалификации по специальности. За слушателями на этот период сохраняется средняя зарплата.
Курсы могут проводиться очно или дистанционно, обучение будет бесплатным. Учебные планы и программы разработает Академия Генпрокуратуры.
Документом предпринимателям и другим организациям планируется рекомендовать также внедрить практику обучения сотрудников служебной этике.