Яккабоғ тумани ҳокимининг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик масалалари бўйича ўринбосари Мансур Туймаевнинг ҳаётига суиқасд қилганлигида айбланувчи тадбиркор Бахриддин Исамов айни пайтда Тошкентда суд-психиатрия экспертизасидан ўтмоқда. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати хабар қилди.
Яккабоғ тумани прокуратураси юқорида қайд қилинган ҳолат юзасидан 20 июль куни Бахриддин Исамовга нисбатан Жиноят кодексининг 25- ва 97-моддаси 1-қисми билан жиноят ишини қўзғатган.
Исамовнинг ҳимоя ҳуқуқи таъминланиб, ҳимоячиси Ш. Гайиров иштирокида гумон қилинувчи тариқасида сўроқ қилинган. 21 июль куни Исамов Жиноят-процессуал кодекснинг 221-моддаси тартибда ушланиб, бу ҳақида яқин қариндошларига маълум қилинган ва қариндошлари томонидан олиб келинган кийим кечак ва озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминланган.
22 июль куни Исамовга айб эълон қилиниб, қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўланилган. Айбланувчи қариндошлари томонидан таклиф қилинган ҳимоячиси Х. Джабборов билан ҳоли учрашига шароит яратиб берилган.
Исамовга нисбатан суд-психиатрия экспертизаси тайинланиб, Жиноят ишлари бўйича Яккабоғ тумани судининг 22 июлдаги ажрими билан стационар тартибда суд-психиатрия экспертизаси ўказиш учун Тошкентга юборилган. Шу куни у турмуш ўртоғи Нодира Ҳайдарова ва ўғли Шарофиддин Даминов билан учрашув ташкил қилиб берилган.

Предприниматель из Яккабагского района Кашкадарьинской области Бахриддин Исамов, обвиняемый в покушении на умышленное убийство заместителя хокима района Мансура Туймаева, в настоящее время находится в Ташкенте для прохождения судебно-психиатрической экспертизы. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
20 июля прокуратура Яккабагского района возбудила в отношении Исамова, который облил бензином и поджег замхокима, пытавшегося бульдозером снести принадлежащее ему здание, уголовное дело по части 1 статьи 97 и статье 25 Уголовного кодекса (покушение на умышленное убийство).
Как отметили в Генпрокуратуре, Исамову было обеспечено право защиты, и он был допрошен в присутствии адвоката Ш. Гайирова в качестве подозреваемого. 21 июля в порядке, предусмотренном статьей 221 Уголовно-процессуального кодекса (основания задержания), Исамов был задержан, о чем были уведомлены его близкие родственники, которые передали ему одежду и продукты питания.
22 июля Исамову было предъявлено обвинение и применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Обвиняемому были созданы условия для встречи наедине с адвокатом Х. Джабборовым, приглашенным его родственниками.
Учитывая совершение обвиняемым общественно опасного деяния, назначено проведение судебно-психиатрической экспертизы, и он определением суда от 22 июля был направлен в Ташкент для проведения судебно-психиатрической экспертизы в стационарных условиях.
В Генпрокуратуре отметили, что 22 июля была организована встреча Бахриддина Исамова с супругой Нодирой Хайдаровой и сыном Шарофиддином Даминовым.
В воскресенье Шарофиддин Даминов в интервью «Газете.uz» сообщал, что семья предпринимателя не знает, где он находится, хотя в курсе, что он был направлен в Ташкент.
В отношении заместителя хокима района Мансура Туймаева также заведено уголовное дело и ведутся следственные действия.