Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Борис Жонсонга Консерваторлар партияси етакчиси сайловида ғалаба қозонгани ҳамда Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги бош вазири лавозимига тайинлангани муносабати билан табрик йўллади, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Борис Жонсон партия сайловида ташқи ишлар вазири Жереми Хант устидан ғалаба қозонган эди. Овоз бериш жараёнида партиянинг 160 мингга яқин аъзоси иштирок этди. Жонсон 92,1 минг ёки 66 фоиз овоз тўплади.
Буюк Британиянинг амалдаги бош вазири Тереза Мэф май ойи охирида Brexit жараёнларини якунига етказа олмаслик борасидаги танқидлардан сўнг истеъфога чиққан эди. У сайловга қадар ҳукумат ва партия раҳбари вазифасини бажарди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил поздравление Борису Джонсону в связи с его победой на выборах лидера Консервативной партии и назначением премьер-министром Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, сообщила пресс-служба главы государства.
Напомним, Борис Джонсон выиграл партийные выборы у министра иностранных дел Джереми Ханта. В голосовании приняли участие около 160 тысяч членов партии. Джонсон набрал 92,1 тысячи голосов, или 66%.
Действующий премьер-министр Великобритании Тереза Мэй объявила об отставке в конце мая после критики за неспособность завершить процедуру Brexit. Она выполняла обязанности главы правительства и партии до выборов.