БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси сайтида ота-онаси уни ташлаб, хорижга ишлаш учун кетиб қолган 18 ёшли қиз ҳаёти ҳақидаги ҳикоя эълон қилинди. Ирода қочқинда яшаб юрибди, ягона истаги — мактабни тамомлаш. Ушбу ҳикояни тўлиқ ҳолда эътиборингизга ҳавола этамиз.
Шаҳарнинг қадимги қисмида жойлашган кафедан таралаётган куйни тонгги шабада атрофга таратиб, йўловчилар эътиборини жалб этади. Қуёш нурлари ерни иситса-да, сояда ҳали совуқ билинади. Сайёҳлар гуруҳи ортидан паст бўйли қиз чиқиб, шаҳар марказидаги ҳовуз томон юради.
18 ёшли Ирода енги узун футболканинг устидан юпқа нимча кийиб олган. Сочлари орқага қаттиқ тортиб йиғилган. Унинг бир оз шишган юзидан кечаси ухламагани кўриниб туради. Жуда паст овозда гапириши сабабли унинг сўзларини деярли англаб бўлмайди.
Иродани учрашишга кўндириш осон бўлмади. У келишилган учрашувларга чиқмаганидан кейин, икки кун давомида беҳисоб телефон қўнғироқлари зарур бўлди. «Аввалроқ келмаганим учун кечиринг», — дея Ирода узр сўрайди. «Мен нотаниш одамлар билан учрашишдан қўрқиб қолганман». Унинг айтишича, яқинда бир неча аёл алдов йўли билан Иродани учрашувга чақирган, кейин эса уни калтаклашган. «Улар пулларимни ҳам олиб қўйишди».
Сўнгги бир неча ойдан буён қиз қочқинда яшаб юрибди. Амакиси қизнинг қочиб кетгани тўғрисида хабар берганидан кейин ички ишлар органлари ходимлари Иродани қидириб топишди. Лекин у уйига қайтишдан бош тортди. Амакиси яна уни топмаслиги учун тез-тез иш жойини ва телефон рақамини ўзгартириб турди.
Ирода оиласида ягона фарзанд эди. Онаси уни дунёга келтириб ташлаб кетганидан кейин, у отаси томонидан бувисининг қўлида катта бўлди. Бувиси унга онаси туғруқ пайтида вафот этган деб айтган. Ирода 12 ёшга тўлганида отаси кўпроқ пул топиш мақсадида Россияга жўнаб кетди. Ўшандан бери у отасини кўрмади.
Отаси кетгач, васийликни ўз зиммасига олган амакиси Ирода учун кўплаб нарсаларни чеклаб қўйди. «Менга ҳеч нарса қилишга рухсат йўқ эди», — деб қиз ўша вақтни таърифлайди. У тез-тез уйдан кетиб, кўчаларда кезиб, ўзига янги дўстлар орттирди. Улар билан вақт ўзказиш учун мактабдаги дарсларни қолдира бошлади.
Кейин жуда ҳам мудҳиш воқеа содир бўлди. Ирода фақат мева шарбати ичганини эслайди. Кейин эса қорнида кучли оғриқ билан қон кўлмагида ўзига келди. Маълум бўлишича, шарбатга гиёҳванд модда қўшилган ва қиз зўрланган. Ўшанда Ирода атиги 13 ёшда эди.
Олти йил аввал бошидан кечирганларини тасвирлар экан, Ирода яна оғриқни сезгандек қорнини ушлайди. «Бу ҳаётимдаги энг ёмон кун эди. Ўша куни мен энг азиз нарсадан — ўз қадр-қимматимдан айрилдим». Парчаланган орзу-умидлари билан бирга у ўз устидан назоратни ҳам йўқотди. Натижада тарбияси оғир болалар учун махсус таълим муассасасига жўнатилди.
Фото: ЮНИСЕФ.
Чет элда ишлаётган ўзбекистонликларнинг сони ортиб бораётгани сари, бир ёки иккала ота-онасиз уйда қолган болаларнинг сони ҳам ортди. «Халқаро тадқиқотлар шуни кўрсатадики, миграция оила тузилмасига ва қолдирилган болаларга чуқур таъсир қилади», — дейди ЮНИCEФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Саша Грауманн. «Ота-оналарнинг миграцияси туфайли болалар оиланинг бузилиши оқибатларидан азият чекиши, етарлича ғамхўрлик кўрмаслиги ва махсус муассасага жўнатилиш хавфига дуч келиши мумкин».
Махсус мактабда ўтган уч йил мобайнида Иродага отаси уч марта қўнғроқ қилди. У Россиянинг қайси шаҳрида эканлигидан қизнинг хабари йўқ. Бу тўғрисида у отасидан сўрамаган ҳам. Отаси ҳам буни қизига айтмаган. Фақатгина қайтиш нияти йўқлигини маълум қилган.
Иккинчи маротаба махсус муассасага Ирода озиқ-овқат дўконидан маҳсулот ўғирлагани учун жўнатилди. У ердан чиққанидан бери ҳар ҳафта участка нозири билан учрашиб, ҳисобот бериб туради. Ҳуқуқни мухофаза қилиш ходимлари билан қайта-қайта учрашгани сабабли Ирода улардан жуда қўрқиб қолган. Суҳбат давомида ҳам атрофда ички ишлар ходимлари йўқлигига ишонч ҳосил қилиш учун у ён-атрофга тез-тез қараб қўяди.
«Мен ўтмишга қайтишни истамайман», — дейди у кўчада ўтказган ҳаётини назарда тутиб. Ҳозир Ирода бозор ёнидаги чойхонада официант бўлиб ишлайди. Мушт қилиб тугилган бармоқларини ёяр экан, пушти ранг бўёқ қолдиқлари қолган тирноқлари кўзга ташланади. Кунига 13 соат ишлаб топган 35 минг сўм пули ижара ҳақи билан еб-ичишдан ортмайди.
Ирода мактабни тугата олмади. Махсус муассасадан қайтганида у 18 ёшга тўлган эди. Қолган икки йилни ўқиш истаги бўлса-да, бунга кўзи етмайди «Ҳеч қайси ота-она мен уларнинг фарзандлари ёнида бўлишимга йўл қўймайди», — дейди у.
Ироданинг дўстлари йўқ. Ўнг билагидаги «Ж» ҳарфи шаклидаги қўлбола татуировка унга махсус муассасадаги энг яхши дугонасини эслатиб туради. Бошқа 14 қиз билан бирга улар уч йилдан ортиқ вақт давомида битта хонада яшашган.
Ирода умидсизликка тушган вақтларида ўткир тиғ билан иккала билагини кесиб, ўзига жароҳатлар етказган. Ўша кўплаб излар кийимининг узун енглари остида кўринмайди.
Ирода амакисининг уйига қайтишни истамайди. «У мени яна уйда қамаб қўяди». Ҳеч кимга ишонмасдан у қочишда давом этади.
«Мактабни тугатсам бўлди, менга бошқа ҳеч нарса керак эмас», — дейди у.
Ушбу мақола ЮНИCEФ ва Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси томонидан амалга оширилаётган миграция таъсиридан болаларни ҳимоялаш лойиҳаси доирасида тайёрланди. Лойиҳа Европа Иттифоқи томонидан молиялаштирилган.

На сайте Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане опубликована история 18-летней девушки, которую бросили родители, оставив ее на попечении дяди. Ирода живет в бегах, ее единственное желание — окончить школу. История подготовлена в рамках проекта по защите детей, затронутых миграцией. «Газета.uz» приводит рассказ с небольшими правками.
Ранний утренний ветерок в старой части города разносит музыку, играющую в близлежащем кафе, привлекая прохожих. Солнечные лучи нежно греют землю, хотя в тени все еще чувствуется прохлада. Из-за группы туристов появляется маленькая девочка и подходит к пруду в центре города.
На 18-летней Ироде футболка с длинными рукавами и тонкий жилет. Волосы стянуты в тугой хвост. По ее лицу видно, что она почти не спала ночью. Девушка говорит так тихо, что слова почти не уловить.
Потребовалось два дня уговоров, десятки телефонных звонков и две сорванные встречи, прежде чем она действительно пришла.
«Простите, что подвела вас, — извиняется она. — Просто мне страшно». Она рассказывает, как какие-то женщины недавно заманили ее на встречу, избили и забрали деньги.
Последние несколько месяцев Ирода живет в бегах. Сотрудники органов внутренних дел нашли Ироду после того, как ее дядя сообщил о пропаже. Но она отказалась возвращаться домой. Девушка продолжает менять работу и номер телефона, чтобы дядя ее не нашел.
Ирода была единственным ребенком в семье. После рождения девочки мать ее бросила. Бабушка по отцовской линии воспитывала ее, рассказывая, что мать умерла при родах. Когда Ироде исполнилось 12, ее отец уехал на заработки в Россию. С тех пор она его не видела.
Дядя Ироды, получивший над ней опеку в отсутствие отца, установил жесткие границы. «Мне ничего не разрешали», — говорит она. Девочка начала уходить из дома, бродить по улицам и нашла новых друзей, ради общения с которыми стала пропускать уроки в школе.
Затем произошло ужасное: она помнит только, как пила сок, а затем проснулась в крови и с острой болью в животе. Оказалось, что ей подмешали наркотики и изнасиловали. Ироде было всего 13 лет.
Ирода инстинктивно трогает свой живот, описывая боль, которую ей пришлось испытать шесть лет назад. «Это был худший день в моей жизни. Я потеряла самое ценное — свое достоинство». С разбитыми надеждами она потеряла контроль над собой. В результате ее отправили в специализированное учебно-воспитательное учреждение для детей с проблемным поведением.
С ростом числа граждан Узбекистана, работающих за границей, выросло и число детей, остающихся дома без одного или обоих родителей.
«Международные исследования показывают, что миграция оказывает глубокое влияние на структуру семьи и детей, оставшихся дома. Из-за миграции родителей дети могут страдать от последствий распада семьи, получать недостаточный уход и сталкиваться с риском быть направленным в институциональное учреждение», — отметил глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Грауманн.
За три года в специализированной школе отец Ироде звонил три раза. Она не знает, в каком российском городе он работал. Девушка его об этом не спрашивала. Сам он об этом никогда не говорил. Только сказал, что не планирует возвращаться.
Во второй раз Ироду направили в закрытое учреждение за кражу продуктов из магазина. После освобождения она еженедельно встречается с участковым для отчета. Из-за повторных встреч с сотрудниками правоохранительных органов она начала их сильно бояться. Во время беседы Ирода постоянно оглядывается, чтобы убедиться, нет ли рядом сотрудников ОВД.
«Я не хочу возвращаться к прошлому», — говорит она, разжимая руки с остатками розового лака на ногтях. Сейчас девушка работает официанткой в чайхане возле базара. За 13-часовую смену она получает 35 тысяч сумов: хватает на оплату жилья и питания.
Ирода так и не смогла окончить школу. Ей исполнилось 18, когда она вернулась из закрытого учреждения. Она хочет отучиться оставшиеся два года. «Но какие родители хотели бы видеть меня рядом со своими детьми?» — говорит она.
У девушки нет друзей. Самодельная татуировка в виде буквы J на запястье напоминает ей о лучшей подруге из закрытого учреждения, где с 14 другими девушками они жили в одной комнате более трех лет.
Под ее длинными рукавами скрываются многочисленные шрамы на запястьях обеих рук, сделанные лезвием в моменты отчаяния.
Ирода не хочет возвращаться в дом дяди. «Он снова запрет меня». Не доверяя никому, она все время убегает.