Ўтган икки кун ичида бутун мамлакат бўйлаб рўй берган йўл-транспорт ҳодисаларида энг камида саккиз киши ҳаётдан кўз юмди. Ушбу ҳодисалар тўғрисида Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
24 июль куни 11:40 да Қорақалпоғистоннинг Қонликўл туманида «ВАЗ-2107» автомобилини бошқариб келаётган Амударё туманидан бўлган 33 ёшли И. Д. «Ғузор — Бухоро — Нукус — Бейнеу» автомагистралининг 844-километрида бетон симёғочга бориб урилди. Унинг йўловчилари — 20 ёшли Ж. Р. ва 21 ёшли С. А. — олган тан жароҳатлари оқибатида ҳодиса жойида вафот этди, ҳайдовчи ва 19 ёшли яна бир йўловчи А. А. шифохонага ётқизилди.
Худди шу куни 6:10 да Жиззах вилояти Зомин туманида 32 ёшли тошкентлик С. Х. «ВАЗ-21011» автомобилини бошқариб келар экан, «Жиззах — Зомин» автомагистралининг 37-километрида қарама-қарши томондан «Гулшан» қишлоғида яшаган 32 ёшли Ш. Т. бошқарувидаги Nexia машинаси билан тўқнашди.
Тўқнашув натижасида ёнғин келиб чиқди. «ВАЗ-21011» тўлиқ, Nexia эса қисман ёнди. Ҳар икки ҳайдовчи ҳам тан жароҳатлари ортидан ҳодиса жойида вафот этди. Nexia йўловчиси, ҳайдовчининг 61 ёшли отаси Ш. Т. шифохонага ётқизилди.
Сешанба, 23 июль куни 9:15 да Наманган вилояти Поп туманида Наманган туманида истиқомат қилган 66 ёшли Nexia А. А. автомобилида «Пунган — Наманган» йўлининг 26-километрида бошқарувни йўқотиб, 45 ёшли тошкентлик Ш. А. бошқариб келаётган бошқа Nexia билан тўқнашди.
Натижада Nexia ҳайдовчиси А. А.нинг 62 ёшли турмуш ўртоғи ҳодиса жойида оламдан ўтди. Ҳайдовчи, унинг бир ёшли невараси ҳамда иккинчи Nexia ҳайдовчиси Ш. А. шифохонага ётқизилди. Бироқ тиббий ёрдам кўрсатилганига қарамасдан, А. А. шифохонада вафот этди.
Худди шу куни 4:00 да Самарқандда «Ислом Эшонқулов» корхонасининг 27 ёшли ҳайдовчиси Ж. А. Ибн Сино кўчасида Nexia автомобилида қарама-қаршидан келаётган Пастдарғом туманидан бўлган 30 ёшли Л. Н. бошқарувидаги «ЗИЛ» юк автомашинаси билан тўқнашув содир этди.
Nexia ҳайдовчиси Ж. А. олган жароҳатлари оқибатида шифохонага олиб кетилаётганда вафот этди, унинг автомобилида бўлган 24 ёшли қариндоши П. А. эса ҳодиса жойида оламдан ўтди.

За минувшие двое суток в дорожно-транспортных происшествиях по всей стране погибли по меньшей мере восемь человек, следует из сообщений пресс-службы Министерства внутренних дел Узбекистана.
Вчера, 24 июля, в 11:40 в Канлыкульском районе Каракалпакстана 33-летний житель Амударьинского района И. Д., управляя автомобилем «ВАЗ-2107», врезался в бетонный столб на обочине дороги на 844-м км магистрали «Гузар — Бухара — Нукус — Бейнеу». Его пассажиры — 20-летний Ж. Р. и 21-летний С. А. — от полученных травм скончались на месте, водитель и еще один пассажир — 19-летний А. А. — были госпитализированы.
В этот же день в 6:10 в Зааминском районе Джизакской области 32-летний житель Ташкента С. Х., находясь за рулем «ВАЗ-21011», на 37-м км автомагистрали «Джизак — Заамин» столкнулся со встречным автомобилем Nexia под управлением 32-летнего жителя села «Гулшан» Ш. Т.
В результате столкновения произошел пожар. «ВАЗ-21011» сгорел полностью, Nexia — частично. Оба водителя от полученных травм скончались на месте, а 61-летний пассажир Nexia — отец водителя Ш. Т. — был госпитализирован.
Во вторник, 23 июля, в 9:15 в Папском районе Наманганской области 66-летний житель Наманганского района А. А., управлявший автомобилем Nexia, на 26-м км магистрали «Пунган — Наманган», потерял управление и столкнулся с Nexia, за рулем которой находился 45-летний житель Ташкента Ш. А.
В результате 62-летняя супруга водителя Nexia А. А. от полученных травм скончалась на месте происшествия. Сам водитель, его годовалая внучка И. А. и водитель Nexia Ш. А. были госпитализированы, но несмотря на оказанную медицинскую помощь А. А. скончался в больнице.
В тот же день в 4:00 в Самарканде 27-летний водитель предприятия «Ислом Эшонкулович» Ж. А., управляя автомобилем Nexia, на улице Ибн Сино столкнулся со встречным грузовым автомобилем «ЗИЛ», за рулем которого находился 30-летний житель Пастдаргомского района Л. Н.
Водитель Nexia Ж. А. от полученных травм скончался по дороге в больницу, его 24-летний родственник П. А, находившийся в автомобиле, скончался на месте аварии.