Халқаро бокс ассоциацияси (AIBA) президенти Ғофур РАҳимов истеъфога чиқди. AIBA сайтида унинг баёноти эълон қилинди.
«Сўнгги бир ярим йил давомида мен ташкилотимиздаги вазиятни барқарорлаштириш учун ташланаётган одимларни тасдиқлашингиз ва қўллаб-қувватлашингизни доимо ҳис этдим», — дейилади баёнотда.
Ғафур Раҳимов боксдаги мураккаб ислоҳотлар унинг сиёсий тус берилган ёлғон айбловларга қарши ўз шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишга қаратилган жараёнлар билан бир вақтга тўғри келиб қолганини таъкидлади.
«Мазкур жараёнлар ўз номимни ушбу ёлғон айбловлардан тозалашни тезлаштириш учун мунтазам равишда суд ва бошқа маҳкамаларда бўлиб туришни талаб қилади», — дейилади баёнотда.
Ғофур Раҳимов 2018 йил ноябрда AIBA раҳбари бўлган эди. Унгача АҚШ Молия вазирлигининг Хорижий активлар назорати департаменти уни санкцион рўйхатга киритган эди. Шунингдек, Халқаро олимпия қўмитаси унинг ўз номзодини ушбу лавозимга илгари суриши бокс олимпия мақомини сақлаб қолиш масаласига таъсир кўрсатиши мумкинлиги ҳақида маълум қилди.

Президент Международной ассоциации бокса (AIBA) Гафур Рахимов ушел в отставку. На сайте AIBA опубликовано его заявление.
«В течение последних полутора лет я постоянно чувствовал ваше одобрение и поддержку шагов, предпринимаемых для стабилизации ситуации в нашей организации», — говорится в заявлении.
Гафур Рахимов отметил, что сложный период реформ в боксе совпал с процессами, направленными на защиту его «чести и достоинства против политически мотивированных ложных обвинений».
«Эти процессы требуют постоянного присутствия на судебных и других разбирательствах, чтобы ускорить очистку моего имени от этих ложных обвинений», — сказано в заявлении.
«С тяжелым сердцем я принял решение немедленно уйти в отставку с поста президента AIBA», — резюмируется в публикации.
Гафур Рахимов возглавил AIBA в ноябре 2018 года. До выборов главы AIBA департамент по контролю за иностранными активами Министерства финансов США включил его в санкционный список. Также сообщалось, что Международный олимпийский комитет (МОК) известил Рахимова о том, что его выдвижение на этот пост может повлиять на вопрос сохранения олимпийского статуса бокса.