15 июль куни бўлиб ўтган навбатдан ташқари конференцияда Давлат хавфсизлик хизмати раиси, собиқ мудофаа вазири Абдусалом Азизов Ўзбекистон футбол ассоциацияси президенти лавозимига сайланди. Бу ҳақда ЎФА матбуот хизмати хабар қилди.
Ўтган йилнинг январидан ассоциацияга раҳбарлик қилиб келаётган бош вазир биринчи ўринбосари, транспорт вазири Очилбой Раматов ўз хоҳиши билан истеъфога чиқиш тўғрисида ариза берди.
Конференция делегатлари ҳакам Равшан Эрматовни ЎФА биринчи вице-президенти, ички ишлар вазири ўринбосари Муҳиддин Жўраевни вице-президент лавозимига сайлади. Бунга қадар улар вице-президент вазифасини вақтинча бажарувчи сифатида фаолият кўрсатиб келаётган эди.
Абдусалом Азизов ўз чиқишида ўзбек футболида ҳал қилиниши керак бўлган кўплаб муаммолар мавжудлигини таъкидлади. Асосий вазифалардан бири — «ички чемпионатни кучайтириш, мухлисларни стадионларга қайтариш, клублар ўртасидаги рақобатни кучайтириш"дан иборат эканини маълум қилди.
«Футболимизни орқага тортаётган иллатлардан бўлган келишилган ўйинлар ва тотализаторда иштирок этиш каби ҳолатлар билан кескин курашамиз. Охирги йилларда мусобақа регламенти мунтазам равишда бузилиб келинганлигидан хаттоки халқаро футбол ташкилотларининг ҳам хабари бор. Бундан буёғига биз спорт принципларини устувор деб билиб, регламентни ҳурмат қилишимиз шарт!» — деди ассоциациянинг янги раҳбари.
«Биз нафақат футболимизнинг бугунги куни, балки эртаси ҳакида ҳам ҳозирдан бош қотиришимиз керак. Бунинг учун болалар ва ўсмирлар футболидаги вазиятни тўлиқ ўрганиб чиқиб, зарур чора — тадбирлар орқали фарзандларимизга керакли барча шароитларни яратиб беришимиз керак», — деди у.
Абдусалом Азизов Ўзбекистон футболчиларининг жаҳон чемпионатига йўлланма қўлга киритишлари учун барча шароитлар яратилишига ваъда берди.

Новым президентом Ассоциации футбола Узбекистана на ее внеочередной конференции 15 июля единогласно избран Абдусалом Азизов, председатель Службы государственной безопасности и бывший министр обороны, сообщила пресс-служба УФА.
Предыдущий президент УФА Ачилбай Раматов, первый заместитель премьер министра и министр транспорта, занимавший пост главы ассоциации с января прошлого года, подал в отставку по собственному желанию.
Делегаты конференции также избрали первым вице-президентом УФА рефери Равшана Ирматова и вице-президентом — заместителя министра внутренних дел Мухиддина Жураева. До этого они были временно исполняющими обязанности вице-президентов.
В своем выступлении Абдусалом Азизов отметил, что в узбекском футболе предстоит решить многие вопросы. Среди основных задач — «усиление национального чемпионата, возвращение болельщиков на стадионы и укрепление конкуренции между клубами».
«Мы будем решительно бороться с такими недостатками, тянущими наш футбол назад, как договорные матчи и участие в тотализаторах. О том, что в последние годы регулярно нарушался регламент соревнований, знают даже международные футбольные организации. Отныне мы должны сделать приоритетными спортивные принципы и уважать регламент!» — подчеркнул новый руководитель ассоциации.
«Мы уже сегодня должны думать не только о настоящем нашего футбола, но и о завтрашнем дне. Для этого нужно тщательно изучить ситуацию в детском и юношеском футболе и путем необходимых мер создать все условия для наших детей», — сказал он.
Абдусалом Азизов также пообещал создать все условия для достойного выступления футболистов Узбекистана на международном уровне.