Қорақалпоғистондаги «Оралиқ» конида саноат миқёсидаги газ оқими олинди, дея хабар берди «Ўзбекнефтгаз» компанияси матбуот хизмати.
Янги кондаги 1-сонли қидирув қудуғининг чуқурлиги 3910 метрни ташкил этади. Газ-конденсат аралашмасининг кунлик газ бериш бўйича дастлабки кўрсаткичи 700−800 минг куб метрни ташкил қилади.
Яқин вақтларда қудуқда эҳтимолий маҳсулдор горизонтлар (уюмлар) синови бўйича ишлар давом эттирилади, қатламлар кўрсаткичларини аниқлаштириш учун газ-конденсат текширувлари ўтказилди.
Мутахассислар навбатдаги 2- ва 3- қидирув қудуқларида ҳам бурғулаш ишларини давом эттирмоқда, дейилади хабарда.
Шунингдек, компания Андижон вилоятининг Булоқбоши тумани ҳудудида янги «Чақар» газ кони очилгани ҳақида ҳам хабар қилди. Жорий йилнинг март ойида мутахассислар 2-сонли қудуқда бурғулаш ишларини бошлаган, 10 июль куни 1710 метр чуқурликдан кунлик газ бериш бўйича дастлабки кўрсаткичи 300 куб метр бўлган саноат миқёсидаги табиий газ оқими олинди.
Ушбу конда қатламлар кўрсаткичларини аниқлаш учун газ-конденсат текширувларини ўтказиш, шунингдек, яна иккита қудуқда бурғулаш ишларини давом эттириш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари, Устюрт ҳудудидаги «Кушкаир» конининг 1-сонли қудуқда кунлик газ бериш бўйича дастлабки кўрсаткич 200 минг куб метр бўлган саноат миқёсидаги газ оқими олинди. Қидирув қудуғининг чуқурлиги 3550 метрни ташкил этади.

Промышленный приток газа получен на месторождении «Аралык» в Каракалпакстане, сообщила пресс-служба компании «Узбекнефтегаз».
Глубина поисковой скважины №1 нового месторождения достигает 3910 м. Предварительный дебит газоконденсатной смеси составил до 700−800 тысяч кубометров в сутки.
В ближайшее время на скважине будут продолжены работы по испытанию возможно-продуктивных горизонтов, а для уточнения параметров пластов проведены газоконденсатные исследования.
Специалисты также пробурят очередные поисковые скважины №№ 2 и 3 с проведением полного комплекса промыслово-геофизических исследований, говорится в сообщении.
Накануне компания сообщила об открытии нового месторождения газа «Чакар» на территории Булакбашинского района Андижанской области. В марте этого года специалисты начали бурение скважины №2, а 10 июля на глубине 1710 метров был получен промышленный приток природного газа с предварительным дебитом до 300 кубометров в сутки.
На этом месторождении планируется провести газоконденсатные исследования для уточнения параметров пластов, а также пробурить еще две скважины с проведением полного комплекса промыслово-геофизических исследований.
Кроме того, промышленный приток газа получен на скважине №1 «Кушкаир» в Устюртском регионе дебитом до 200 тысяч кубических метров в сутки. Глубина поисковой скважины составляет 3550 м.
Работы на участке велись в рамках программы по расширению геологоразведочных работ в Устюртском нефтегазоносном регионе в 2017—2019 годах.