Таҳририятдан: Ушбу хабарнинг дастлабки кўринишида «Чиноз» сўзи ўрнига «Чилонзор» деб кўрсатилган эди. Мазкур хато учун ўқувчиларимиздан узр сўраймиз. Хатога йўл қўйган ходимга нисбатан чора кўрилди.
Тошкент вилояти жиноят ишлари бўйича Чиноз туман суди раиси М. Х. пора олишда айбланиб қўлга олинди, дея хабар қилди «Газета.uz"нинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидаги ахборот манбаси.
Судья 3000 доллар миқдорида пора олганликдан айбланмоқда. Унга нисбатан қамоққа олиш кўринишидаги эҳтиёт чораси қўлланилди ва Ўзбекистон Жиноят кодексининг 210-моддаси (пора олиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди.
2018 йил декабрида фуқаровий ишлар бўйича Урганч туманлараро суди судьяси З. И. 12 минг доллар миқдорида пора олишда айбланиб ушланган эди. Ушбу маблағ эвазига у яшаш жойи бўйича мулкка эгалик ҳуқуқини аниқлаш юзасидан ижобий қарор чиқаришга ваъда берган.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотининг яқинда эълон қилинган ҳисоботида 2016 йилда Ўзбекистонда судьяларга нисбатан 9 та, 2017 йилда — 11 та жиноят иши қўзғатилгани тўғрисида хабар берди. 2018 йилнинг январь-сентябрь ойларида бу каби ҳолатлар қайд этилмаган.

Председатель Чиназского районного суда по уголовным делам Ташкентской области М. Х. задержан по обвинению во взяточничестве, сообщили «Газете.uz» источники в правоохранительных органах.
Судье вменяется получение взятки в размере 3000 долларов. В отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу и возбуждено уголовное дело по статье 210 (получение взятки) Уголовного кодекса Узбекистана.
В декабре 2018 года в получении взятки в 12 тысяч долларов был уличен судья Ургенчского межрайонного суда по гражданским делам З. И. За эту сумму судья обещал вынести положительное решение по определению права собственности на место жительства.
Организации экономического сотрудничества и развития в недавнем отчете сообщила, что в отношении судей в Узбекистане в 2016 году было возбуждено 9 уголовных дел, а в 2017 году — 11. В январе-сентябре 2018 года таких случаев зафиксировано не было.
При этом причины возбуждения уголовного дела в отношении судей не всегда связаны с коррупционными обвинениями. Так, в мае этого года дело было заведено на председателя Навоийского областного административного суда О. Т., который в своем служебном кабинете избил сотрудника суда в присутствии коллег.