Давлат хавфсизлик хизматнинг хорижий ҳамкорлар билан олиб борган сайъ-ҳаракати туфайли тўрт бола — Ўзбекистон фуқаролари фарзандлари Афғонистондан Ватанга қайтарилди, дея хабар қилди ЎзА. Уларнинг ота-оналари «Туркистон ислом ҳаракати» террористик ташкилоти сафида бўлган.
1982 йилда Андижон вилоятида туғилган Фарҳод Ҳамроқулов дастлаб ишлаш учун Россияга кетади. Кейинроқ турмуш ўртоғи Раъно Ҳамроқулова (1984 й.т.) ва 3 нафар фарзанди — Бибиойша (2003 й.т), Шерзодбек (2005 й.т.) ҳамда Осиёхонни (2009 й.т.) ўз олдига чақириб олади.
Экстремистик оқимлар таъсирига тушиб қолган Фарҳод Ҳамроқулов 2013 йил оиласини олиб, Озарбойжон ва Эрон орқали Покистон давлатига боради. У ерда улар «Туркистон ислом ҳаракати» халқаро террористик ташкилотига қўшилиб, бир неча йиллар мобайнида сарсон саргардонликда ҳаёт кечиришади, дея қайд этди ЎзА.
Охир оқибат 2012 йилнинг август ойида Фарҳод Ҳамроқулов Покистон ҳукумати қўшинларининг террорчиларга қарши ўтказган ҳарбий амалиёти натижасида ҳалок бўлади. Унинг ўлимидан сўнг 3 нафар фарзанди билан бева қолган Раъно Ҳамроқулова 2013 йил «Туркистон ислом ҳаракати» террористик ташкилотининг бошқа бир аъзоси билан шаръий никоҳ қуради.
2014 йилнинг кузларида эса улар Афғонистонга кўчиб ўтишади ва қизи Райёна туғилади. Аммо, 2018 йил Раъно Ҳамроқулова саргардонликда орттирган оғир хасталикдан вафот этади.
Давлат хавфсизлик хизматнинг хорижий ҳамкорлар билан олиб борган сайъ-ҳаракати туфайли 2018 йилнинг август ойида ота-онасиз қолган болаларнинг 2 нафари — Осиёхон ва Райёналар Ўзбекистонга олиб келиниб, бобоси ва бувиси қарамоғига топширилади.
Жорий йилнинг май ойида Раъно Ҳамроқулованинг Андижон вилоятида истиқомат қилувчи онаси Кимёхон Жакбарованинг қолган икки нафар набирасини Ўзбекистонга қайтариш борасида ёрдам сўраб Давлат хавфсизлик хизматига қилган мурожаатига асосан, куни кеча Бибиойша ва Шерзодбеклар ҳам яқин қариндошлари бағрига қайтарилди.

Четверо детей — граждан Узбекистана возвращены на родину из Афганистана усилиями Службы государственной безопасности, сообщило УзА. Их родители состояли в террористической организации «Исламской движение Туркестана».
Уроженец Андижанской области Фарход Хамрокулов (1982 г. р.) уехал на заработки в Россию, затем к нему переехала супруга Раъно (1984) и дети: Бибиойша (2003), Осиёхон (2009) и Шерзодбек (2005).
В марте 2012 года Фарход Хамрокулов с семьей через Азербайджан и Иран переехал в Пакистан. Там они вступили в ряды «Исламского движения Туркестана», отмечает УзА.
В августе того же года глава семейства погиб в ходе боевых столкновений между правительственными войсками Пакистана и террористическими группировками. Оставшаяся с тремя детьми вдова в 2013 году вышла замуж одного из членов «Исламского движения Туркестана».
Осенью 2014 года они переехали в Афганистан, и у них родилась дочь Райёна. В 2018 году Раъно Хамрокулова умерла от тяжелой болезни.
В результате мер, принятых Службой государственной безопасности во взаимодействии с иностранными коллегами, в августе 2018 года двое из четырех детей — Осиёхон и Райёну удалось вернуть в Узбекистан и отдать на воспитание родителей Раъно Хамрокуловой.
В мае этого года Кимёхон Жакбарова — мать Раъно Хамрокуловой обратилась в СГБ с просьбой оказать содействие в возвращении на родину оставшихся двух внуков. Ее просьба была выполнена, и на днях Бибиойша и Шерзодбек также были возвращены к родственникам — в Андижан.