Ўзбекистон Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси бир уйда истиқомат қилувчилар томонидан МИБ инспекторининг калтакланиши тасвирланган видеоёзувга изоҳ берди.
Бюро матбуот хизматининг «Газета.uz"га хабар қилишича, 29 июнь куни тахминан 11:00 да МИБнинг Шеробод туман бўлими давлат иснпекторлари А. Эшонқулов, С. Фозилов ва П. Тайлонов «Гурин гиламбоб» маҳалласида рақамли ҳисоблагичда 6545 кВт.с кўрсаткич билан электр энергияси учун 1 млн сўмдан зиёд муддати ўтган қарздорлик мавжуд бўлган Б. Нормуродовнинг хонадонини кўздан кечирган.
Бюронинг қайд этишича, уй хўжайини қарздорлик тўғрисида огоҳлантириш орган, бироқ уни ўз муддатига тўламаган. Б. Нормуродов ва унинг уч нафар ўғли — У. ва Л. Нормуродов ҳамда Э. Бердимуродов — фаол равишда инспекеторлар фаолиятига қаршилик қилиб, уларни ҳақоратлаган ва инспектоор Тайлоновнинг боши бўйлаб тан жароҳатлари етказиб, Эшоқуловни ётқизиб олиб тепкилаган.
Шеробод туман прокуратураси 3 июль куни Э. Бердимуродов ва Л. Нормуродовга нисбатан Жиноят кодексининг 219- модда 2-қисм бўйича (ҳокимият вакилига ёки фуқаровий бурчини бажараётган шахсга қаршилик кўрсатиш) жиноий иш қўзғатди.

Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Узбекистана прокомментировало видеозапись, на которой видно, как жильцы дома избивают инспекторов БПИ.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе бюро, 29 июня примерно в 11:00 государственные инспекторы Шерабадского районного отделения БПИ (Сурхандарьинская область (А. Эшонкулов, С. Фозилова и П. Тайланов во время обхода посетили дом жителя махалли «Гурин гиламбоб» Б. Нормуродова, у которого имелась просроченная задолженность в размере свыше 1 млн сумов за электричество при показателе на цифровом счетчике в 6545 кВт.ч.
В бюро отмечают, что хозяева дома получали уведомление о долге, но не выплатили его в срок. Б. Нормуродов и трое его сыновей — У. и Л. Нормуродов и Э. Бердимуродов — активно воспрепятствовали деятельности инспекторов, оскорбили их и нанесли телесные повреждения, ударив по голове инспектора Тайланова и повалив и избив руками и ногами Эшонкулова.
Прокуратура Шерабадского района 3 июля возбудила уголовное дело в отношении Э. Бердимуродова и Л. Нормуродова по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса (принуждение представителя власти в любой форме к отказу от исполнения служебных обязанностей или выполнения гражданского долга, а равно совершению незаконных действий).