Ўзбекистон Молия вазирлиги ижтимоий тармоқларда тарқалган Гулнора Каримованинг 1,2 млрд долларни республика бюджетига қайтаргани тўғрисидаги хабарларга муносабат билдирди. Бу ҳақда Молия вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
«Давлат бюджетига ундирилган маблағларнинг фуқаролар кесимидаги ҳисоби Молия вазирлиги томонидан юритилмайди. Бунда ўтган йили ва жорий йилнинг биринчи ярмида кўрсатилган миқдорда маблағлар бюджетга келиб тушмади», — дейилади хабарда.
Хусусан, ўтган йили давомида давлат даромадига ўтказилган мол-мулк (валюта маблағлари ва заргарлик буюмларини қўшган ҳолда) сотишдан тушумлар 163 млрд.сўмни ёки 20,2 млн. АҚШ долларини (ўртача йиллик курс бўйича) ташкил қилди.
Жорий йил биринчи ярмида эса давлат ихтиёрига ўтказилган мол-мулкни сотишдан 99,4 млрд сўм ёки 11,8 млн АҚШ доллари (ўртача курс бўйича) келиб тушди.
23 июнь куни «Гулнора Каримова жамоаси» деб номланган Instagram-саҳифасида унинг номидан хат эълон қилинган эди. Мактубда қайд этилишича, Гулнора Каримова биринчи илтимоси бўйича унга тегишли маблағларни мамлакатни ривожлантириш учун ҳамкорликни бошлаган.
Хатга кўра, республиканинг биринчи президенти қизига тегишли Ўзбекистон ҳудудида бўлган 1,2 млрд долларлик мол-мулклар республика бюджетига тақдим этилган.
Аввалроқ Швейцария прокуратураси Гулнора Каримова ҳисоб рақамларида музлатиб қўйилган 130 млн швейцар кронаси (133,7 млн доллар) миқдоридаги маблағ Ўзбекистонга қайтарилишини маълум қилган эди.

Министерство финансов Узбекистана прокомментировало сообщения в социальных сетях о том, что Гульнара Каримова передала государству 1,2 млрд долларов, сообщила пресс-служба Минфина.
«Министерством финансов не ведется пофамильный учет взысканных доходов. При этом в течении прошлого года и в первом полугодии текущего года доходы на вышеуказанную сумму в бюджет не поступали», — говорится в сообщении.
В прошлому году поступления в бюджет от обращенного в доход имущества (включая реализацию изъятых ювелирных изделий и валютных средств) составили 163 млрд сумов или 20,2 млн долларов (по среднегодовому курсу), в первой половине 2019 года — 99,4 млрд сумов или 11,8 млн долларов.
23 июня в Instagram-аккаунте «команды Гульнары Каримовой» появилось письмо от ее имени. В записи отмечается, что Гульнара Каримова по первой просьбе начала сотрудничество для достижения возможности поступления ее средств на улучшение и развитие страны.
Согласно письму, «исключительно личные активы» дочери первого президента республики в размере 1,2 млрд долларов, находящиеся на территории Узбекистана, уже вышли из ее собственности и «работают на благо республиканского бюджета».
«Как именно детализированы документация, отчетность и записи? Это задача и техническая работа соответствующих ведомств, проводящих расследование, к которым я не имею отношения и не контролирую», — говорится в публикации.
Ранее Генеральная прокуратура Швейцарии заявила, что вернет Узбекистану 130 млн швейцарских франков (133,7 млн долларов США), замороженных на счетах Гульнары Каримовой.