Қозоғистоннинг Туркистон вилояти Арис шаҳрида ҳарбий омборхонада портлаш содир бўлгани сабабли «Чимкент — Арис — Тимур» участкасида йўловчи поездлари ҳаракати тўхтатилди, дея хабар берди Қозоғистоннинг «Йўловчи ташувлари» компанияси.
Tengrinews.kz маълумотларига кўра, 13 поезд, жумладан «Уфа — Тошкент» (№ 382) ва «Самарқанд — Нур-Султан» (№ 252) поездлари ҳаракати тўхтатилган.
«Ўзбекистон темир йўллари» маълумотхонаси «Газета.uz"га «Уфа-Тошкент» поезди «техник сабабларга кўра» ушланиб қолганини тасдиқлади. Поезд ҳозирда Туркистонда.
Душанба куни эрталаб Қозоғистоннинг Туркистон вилояти Арис шаҳридаги ҳарбий қисм ҳудудидаги омборхона биносида юзага келган ёнғин ҳарбий ўқ-дориларнинг портлашига сабаб бўлди. Шаҳарда фавқулодда ҳолат эълон қилинди ва аҳолини эвакуация қилиш бошланди.

В связи со взрывом в Арыси Туркестанской области Казахстана приостановлено движение пассажирских поездов на участке «Шымкент — Арысь — Тимур», сообщила казахстанская компания «Пассажирские перевозки».
По данным Tengrinews.kz, приостановлено движение 13 поездов, в том числе «Уфа — Ташкент» (№ 382) и «Самарканд — Нур-Султан» (№ 252).
В справочной «Узбекистон темир йуллари» «Газете.uz» подтвердили задержку поезда «Уфа-Ташкент» «по техническим причинам». Поезд сейчас находится в Туркестане.
В понедельник утром на складе в воинской части в Арыси произошло возгорание, вызвавшее разрывы боеприпасов. В городе объявили чрезвычайную ситуацию и начали эвакуацию населения. Сообщается об одном погибшем и более 70 пострадавших. На место происшествия вылетел президент Казахстана.