Эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ички автомобиль йўллари, сув тармоғи, табиий газ қувурлари, умуман олганда, муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлашда муаммолар бор. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси томонидан ташкил этилган йиғилишда маълум қилинди, дея хабар берди ЎзА.
Тадбирда депутатлар эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарида бизнес субъектларини жойлаштириш, уларга имтиёз ва преференциялар беришни ташкилий ва ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича тегишли қонунчилик нормаларининг ижросини Навоий ва Тошкент вилоятлари мисолида ўргангани, соҳада муаммолар мавжудлигини қайд этди.
Айни пайтда республиканинг 12 та ҳудудида 21 та эркин иқтисодий зона ташкил этилган. Бу мамлакатга хорижий инвестицияларни жалб қилиш, ҳудудларни ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқиш, замонавий ишлаб чиқариш корхоналари ва иш ўринлари ташкил этишда қўшимча имкониятлар яратди.
Эркин иқтисодий зоналарда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокидаги 670 лойиҳа мавжуд бўлиб, 191 лойиҳа амалга оширилган ва бунинг натижасида 14 минг 539 янги иш ўрни ташкил этилган. Шунингдек, 185 турдаги саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган.
Тошкент вилоятининг Ангрен шаҳри, Бўстонлиқ, Паркент, Қуйи Чирчиқ туманларида туризм, тиббиёт ва балиқчилик йўналишида эркин иқтисодий зоналар ташкил этилган. Шунингдек, вилоятнинг шаҳар ва туманларида 19 та фаолият юритмаётган корхоналар ва ишлаб чиқариш майдонлари негизида 17 кичик саноат зонаси фаолияти йўлга қўйилган.
Қўмита аъзоларининг Паркент туманидаги кичик саноат зонасидаги корхоналар ҳамда «Навоий» эркин иқтисодий зоналари фаолияти билан танишишлари давомида маълум бўлишича, эркин иқтисодий зоналар фаолиятини мувофиқлаштиришда давлат бошқаруви органлари функцияларининг такрорланиши инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш билан боғлиқ ташкилий масалаларни ҳал қилишнинг кечикишига сабаб бўлмоқда. Хусусан, Паркент туманидаги кичик саноат зонасида ўз ечимини кутаётган масалалар борлиги депутатлар томонидан танқид қилинди.
«„Ўзтрансгаз“ АЖ томонидан „Ангрен“ эркин иқтисодий зонасида амалга оширилаётган 2 та лойиҳанинг ишлаб чиқариш майдончаларига газ тортиш ишлари бошланмаган, — дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Акмал Умаралиев. — Оптик толали алоқа кабеллари йўқ. КСЗ дирекцияси маъмурий бино, моддий-техник база ва иш қуроллари билан таъминланмаган. Ҳудудга олиб келувчи йўллар таъмирталаб аҳволда. Паркент туманидаги кичик саноат зонасида сув ва канализация тизимида муаммолар мавжуд, зарур муҳандислик-коммуникация ва ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан таъминлаш борасида ҳам қатор масалалар ечимини кутиб турибди. Бунинг натижасида эркин иқтисодий зоналарга хорижий инвесторларни жалб қилиш ишлари жуда суст олиб борилмоқда».
ЭИЗ иштирокчилари томонидан хориждан ўз эҳтиёжлари учун олиб келинган хом ашёларга ва уларни қайта ишлаб сотиш натижасида ҳосил бўладиган қўшимча қийматга 20 фоизлик ставкада ҚҚС тўланиши ЭИЗ ҳудудида яратилган божхона ва солиқ имтиёзлари жозибадорлигининг йўқолишига сабаб бўлмоқда.
Таъкидланишича, турли давлатлардан ЭИЗ ва КСЗларига ҳар куни инвесторлар келади. Бироқ улардан битта-иккитаси инвестиция киритади, холос. Улар юртимизга инвестиция киритмаслигининг асосий сабаби нормалар ўзгариб туриши ва бюрократик тўсиқлар борлигидир. Инвесторлар 2 та муҳим масалага эътибор беради: эркин иқтисодий зоналарнинг зарур муҳандислик-коммуникация ва ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан таъминланганлиги ва соҳанинг ҳуқуқий асоси мавжудлигига. Норматув ҳуқуқий ҳужжатлар сони 10 дан ортиқ, бироқ соҳага оид мукаммал қонун йўқ.
«Эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари энг чекка ҳудудларда ташкил этилмоқда, — дейди Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари Жамшид Абдусаломов. — Лекин юқорида таъкидланганидек, ички автомобиль йўллари, сув тармоғи, табиий газ қувурлари, бир сўз билан айтганда, муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлашда ҳақиқатдан ҳам муаммоларимиз мавжуд».
Норматив ҳужжатларда буни қайси ташкилот молиялаштириши кераклиги ҳақида аниқ гап йўқ. Шунинг учун инвесторларни жалб этишда қийналяпмиз. Туркия ва Хитойдан инвесторлар келди. Улар 100−150 гектар ерни олиб инвестиция киритмоқчи. Аммо соҳага оид қонуний асос йўқлигини айтишмоқда.
Мутахассислар айтишича, Ўзбекистон президенти Администрацияси томонидан «Махсус зоналар тўғрисида"ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда. Бу қонун кучга кириши билан юқорида таъкидланган муамммолар бартараф этилади.

Депутаты выявили проблемы в обеспечении свободных экономических и малых промышленных зон (СЭЗ и МПЗ) автомобильными дорогами, водо- и газопроводом и инженерно-коммуникационной инфраструктурой в целом. Об этом говорилось на заседании Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана по вопросам промышленности, строительства и торговли, сообщило УзА.
На данный момент в 12 регионах республики создана 21 свободная экономическая зона, включающая 670 проектов с участием прямых иностранных инвестиций. Реализован 191 проект, в результате чего создано 14,5 тысячи рабочих мест. Произведено 185 видов промышленной продукции.
В Ангрене, Бостанлыкском, Паркентском, Куйичирчикском районах Ташкентской области созданы свободные экономические зоны по направлению туризма, медицины и рыбоводства. На базе 19 бездействующих в городах и районах области предприятий и производственных площадей налажена деятельность 17 малых промышленных зон.
Члены комитета ознакомились с работой предприятий в малой промышленной зоне Паркентского района и свободной экономической зоны «Навои». Они выявили, что дублирование функций органов государственного управления в координации деятельности СЭЗ становится причиной запоздалого решения организационных вопросов, связанных с реализацией инвестиционных проектов.
Депутат Закпалаты Акмаль Умаралиев перечислил проблемы специальных зон в Ташкентской области: компания «Узтрансгаз» не начала работу по проведению газопровода на производственные площади двух проектов в СЭЗ «Ангрен». Нет оптоволоконного кабеля. Дирекция не оснащена административным зданием и материально-технической базой. Ведущие в регион дороги нуждаются в ремонте.
В МПЗ Паркентского района, по его словам, есть проблемы с водной и канализационной системами. Ожидают решения вопросы инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры. В результате, отметил депутат, очень пассивно ведется работа по привлечению иностранных инвесторов в свободные экономические зоны.
Оплата налога на добавленную стоимость по ставке 20%, возникающего при покупке привезенного участниками СЭЗ из-за рубежа сырья и в результате его реализации после переработки, становится причиной утраты привлекательности созданных на территории СЭЗ таможенных и налоговых льгот, сообщили члены комитета.
Они отметили, что в СЭЗ и МПЗ ежедневно из-за рубежа приезжают инвесторы, однако только некоторые из них вносят инвестиции. Основная причина их нежелания инвестировать, по мнению депутатов, — бюрократические преграды.
Инвесторы уделяют внимание двум основным вопросам: обеспечение свободных экономических зон необходимой инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктурой и наличие правовой базы отрасли, пояснили депутаты.
«Имеется свыше 10 нормативно-правовых документов, однако нет определенного закона, касающегося сферы», — говорится в сообщении. Отметим, что в Узбекистане есть закон «О свободных экономических зонах», датированный 1996 годом.
Заместитель хокима Ташкентской области Джамшид Абдусаломов напомнил, что СЭЗ и МПЗ создаются в самых отдаленных регионах, где действительно есть проблемы с автомобильными дорогами, водо- и газопроводом. По его словам, в нормативно-правовых документах не обозначена организация, которая должна финансировать эти сферы, поэтому возникают трудности в привлечении инвесторов.
«К примеру, приехали инвесторы из Китая и Турции. Они хотят взять 100−150 гектаров земли и внести инвестиции. Но говорят о том, что в стране нет правовой базы, касающейся сферы», — сказал замхокима.
Сейчас Администрация президента разрабатывается законопроект «О специальных зонах». Со вступлением в силу этого закона, как ожидается, вышеперечисленные проблемы будут устранены.
Напомним, Центр «Стратегия развития» в 2018 году провел исследование среди инвесторов, реализующих проекты в свободных экономических зонах Узбекистана. Большинство выразили сожаление, что вложили средства в СЭЗ. В числе проблем они перечислили отсутствие инженерно-коммуникационной инфраструктуры, излишнюю бюрократию и централизацию управления.