Собиқ бош прокурор Отабек Муродовга нисбатан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Сенати йиғилишида маълум қилди. Давлат раҳбари уни порахўрликда айблади, дея хабар қилди «Газета.uz» мухбири.
Отабек Муродовнинг лавозимидан четлаштирилгани тўғрисида 20 июнь куни маълум бўлган эди. У Бош прокуратурага 2018 йилнинг январидан буён раҳбарлик қилиб келаётган эди.
Собиқ бош прокурорга нисбатан қўзғатилган жиноят иши тўғрисида сўзлар экан, Шавкат Мирзиёев унинг раҳбарлардан 100 минг, 50 минг доллар миқдорида пул олганини айтиб ўтди.
«Менга у вазир бунча пул олди, деган гапларни эшитиш ёқимсиз. Бу касаллик, ундан халос бўлишимиз керак», — дея таъкидлади у.
«Биз ўз фарзандларимиз, невараларимиз ҳақида ўйлашимиз керак. 3 гектар етарли бўлса, 40 гектар нега керак? Барибир 2 та хона — ётоқ ва ошхонага сиғсангиз, 20 хонали квартира сизга нима учун керак? Мен имконият бераман, сенга ишонаман, дейман, сен эса эртага борасан ва пора оласан», — деди давлат раҳбари.
Президент, шунингдек, нефть-газ соҳаси ҳам коррупциялашганини маълум қилди: «20 йил ичида нефть-газ соҳасидаги барча лойиҳаларнинг 50 фоизи пора билан бўлган эди. Сурғил нефть-газ лойиҳасида (Сурғил кони базасидаги Устюрт газ-кимё мажмуаси — таҳр.) бир амалдор 80 млн доллар олган! 80 млн! Халқ ҳақида ким ўйлайди?!»
Шавкат Мирзиёев тизим қонини тозалаш кераклигини маълум қилди. У яқин вақтларда собиқ бош прокурор Рашитжон Қодиров ва ДХХнинг собиқ раҳбари Ихтиёр Абдуллаев ишлари бўйича суд қарорлари ҳақида хабар берилишини айтди. «Улар катта муддат олишади, яқинда эшитасиз. Улар қилганлари учун жавоб беришлари керак», — дея таъкидлади президент.
Давлат раҳбарининг фикрича, яқинда бош прокурор этиб тайинланган Ниғмаулла Юлдашев янги лавозимда прокуратура органларидаги коррупциялашган тизимни синдириши лозим. Президент олти ой ичида бош прокурор Ниғматулла Юлдашев натижаларни кўрсатиши керак. «Прокуратура қисқариши керак. Эҳтимол, бир қисм ваколатлар Адлия вазирлигига берилар, хориж давлатларида шундай қилинмоқда», — деди президент.

В отношении бывшего генерального прокурора Узбекистана Отабека Муродова возбуждено уголовное дело. Об этом в ходе выступления в Сенате Олий Мажлиса заявил президент Шавкат Мирзиёев. По словам главы государства, он обвиняется во взяточничестве, передает корреспондент «Газеты.uz».
Об освобождении Отабека Муродова от должности генерального прокурора стало известно накануне, 20 июня. Он возглавлял Генеральную прокуратуру с января 2018 года.
Говоря о возбуждении уголовного дела в отношении бывшего генпрокурора, Шавкат Мирзиёев сказал, что у руководителей брались деньги в размере «100 тысяч, 50 тысяч долларов».
«Мне неприятно слышать слова о том, что тот министр берет столько-то денег. Это болезнь, от которой мы должны избавиться», — подчеркнул он.
«Мы должны думать о своих детях, внуках. Зачем 40 га, если достаточно 3 га. Зачем 20-комнатная квартира, если вы все равно посещаете только 2 — спальню и кухню. Я даю должность, говорю, что доверяю тебе, а ты завтра идешь и берешь взятки», — посетовал глава государства.
Президент также сообщил о коррумпированности нефтегазовой сферы: «За 20 лет 50% всех проектов в нефтегазовой сфере были со взятками. За Сургильский нефтегазовый проект (Устюртский газохимический комплекс на базе месторождения Сургиль — ред.) один чиновник получил 80 млн долларов! 80 млн! Кто будет думать о народе?!».
Шавкат Мирзиёев заявил, что нужно «очистить кровь системы». Он также заявил, что в ближайшее время станут известны решения по судебным делам бывшего генерального прокурора Рашитжона Кадирова и бывшего председателя СГБ Ихтиёра Абдуллаева. «Они получат большие сроки, скоро услышите. Они должны ответить за то, что сделали», — подчеркнул президент.
В середине июня Генпрокуратура заявила о следствии над предшественником Отабека Муродова, бывшим председателем Службы государственной безопасности (СГБ) Ихтиёром Абдуллаевым. По делу проходит всего около 10 человек. Им вменяется совершение преступлений, связанных со злоупотреблением должностными полномочиями и взяточничеством.
Глава государства считает, что Нигматилла Юлдашев, назначенный накануне генеральным прокурором, в новой должности должен сломать «коррумпированную систему органов прокуратуры». Президент заявил, что в течение шести месяцев генпрокурор Нигматилла Юлдашев должен представить результаты. «Может быть, сокращение прокуратуры. Возможно, часть полномочий передадут Министерству юстиции, как это делается в зарубежных странах», — сказал президент.