Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси 20 май куни Тошкентнинг Мирзо Улуғбек туманида Миллий гвардия ходимлари томонидан беш нафар аёлнинг қўлга олингани тўғрисидаги хабарга изоҳ берди.
Аввалроқ ОАВ ва ижтимоий тармоқларда уларнинг тўрт нафари — Гулбаҳор Тошматова, Малика Хайитова, Муҳаббат Акбарова ва Гулбаҳор Каримбекова — гўёки Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоева қабулига кирмоқчи бўлганида қўлга олингани тўғрисидаги хабарлар тарқалган эди.
Миллий гвардия матбуот хизматининг «Газета.uz"га хабар қилишича, аёллар 8:45 да Мустақиллий кўчасида қўмита биноси қаршисида ушбу йўналиш бўйича давлат раҳбари кортежи ўтишини билган ҳолда тўпланган. Улар ҳаракатланаётган кортежни тўхтатиб, президент Шавкат Мирзиёевга мурожаат қилмоқчи бўлишган.
Ҳарбий хизматчилар аёлларга ушбу йўналишда фуқароларнинг тўпланиши мумкин эмаслигини ҳамда ўзларини қизиқтирган масалаларда кимга ва қандай тартибга мурожаат қилиш лозимлигини тушунтиришган. Сўнгра Миллий гвардия ходимлари аёллардан жамоат тартибини сақлашни сўрашган, бироқ улар рад этган ва ҳарбий хизматчиларни ҳақорат қилишган, дея хабар берди Миллий гвардиядан.
Ҳодисадан сўнг Ички ишлар вазирлиги ходимлари томонидан текширув ўтазилди. Текширувлар натижалари бўйича маъмурий ишлар бўйича Мирзо Улуғбек туман суди томонидан «ўзларини жабрдийда кўрсатган» шахсларга нисбатан маъмурий чоралар қўлланилди, дея қайд этди Миллий гвардия матбуот хизмати.
Аёлларнинг ўзлари «Озодлик» радиосига интервьюсида қўмита биноси яқинида ташкилот ходимлари билан учрашишни кутиб ўтирганини маълум қилган. Уларнинг олдига Миллий гвардия ҳарбий хизматчиси бориб, бу ерда ўтириш мумкин эмаслигини айтади, шундан сўнг уларни Мирзо Улуғбек туман ИИО ФМБга олиб боради.
Гулбаҳор Тошматова, «Озодлик» маълумотларига кўра, Хотин-қизлар қўмитасига пойтахтдаги мактаблардан бирининг директори лавозимидан ноқонуний бўшатилгани сабабли Хотин-қизлар қўмитасига мурожаат қилмоқчи бўлган. Муҳаббат Акбарова эса собиқ прокурорга берган қарзини, суд ҳукмлари мавжудлигига қарамай, Мажбурий ижро бюроси ундириб беролмаётганидан шикоят қилмоқда. Яқинда унга Янгийўл туман Мажбурий ижро бюросидан келган хатда собиқ прокурор номида ҳеч қандай мол-мулк мавжуд эмаслиги баён этилган. Малика Ҳайитова собиқ эри билан боғлиқ мол-мулк бўйича суд жараёнларининг чўзилиб бораётганидан шикоят қилмоқда. Гулбаҳор Каримбекова эса унинг турмуш ўртоғи ЙТҲ ортидан ноқонуний судланиб, қамалиб кетганидан норозилик билдирмоқда.
Хотин-қизлар қўмитаси аёллар ҳодисадан сўнг таклиф қилингани ҳамда улар билан муаммоларига оид суҳбат бўлиб ўтганини хабар қилди. «Уларнинг муаммолари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ваколатига кирса ҳам, бугунги кунда улар белгиланган тартибда кўриб чиқилмоқда. Икки аёлнинг муаммолари ўзининг ижобий ечимини топди», — дея қайд этди қўмита вакили.
Ташкилот вакилининг эслатиб ўтишича, фуқаролар қабули ҳар куни ўтказилмоқда, қўмита раиси Танзила Норбоева эса пайшанба кунлари эрталабдан кечгача (хизмат сафарида бўлган кунлардан ташқари) аёлларни қабул қилмоқда. Қўмита матбуот хизматининг «Газета.uz"га маълум қилишича, 20 май куни қабулга 18 нафар аёл келган.

Комитет женщин Узбекистана прокомментировал информацию о задержании пяти женщин сотрудниками Национальной гвардии в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента 20 мая.
Ранее в СМИ и социальных сетях появилось сообщение об аресте четверых из них — Гульбахор Тошматовой, Малики Хаитовой, Мухаббат Акбаровой и Гульбахор Каримбековой — якобы при попытке попасть на прием к председателю Комитета женщин Танзиле Нарбаевой.
В пресс-службе Национальной гвардии «Газете.uz» сообщили, что женщины собрались в 8:45 на проспекте Мустакиллик напротив здания комитета, зная, что по этому маршруту проедет кортеж главы государства. Они намеревались остановить движущийся кортеж и обратиться к президенту Шавкату Мирзиёеву.
Военнослужащие объяснили женщинам, что скопление граждан в этом направлении не допускается, и разъяснили, в каком порядке и куда можно обратиться с интересующими их вопросами. Затем гвардейцы попросили женщин соблюдать общественный порядок, но они отказались и стали оскорблять военнослужащих, сообщили в Нацгвардии.
После инцидента сотрудники Министерства внутренних дел провели дознание. По результатам поверки административным судом Мирзо-Улугбекского района в отношении «лиц, выдающих себя за потерпевших», были применены административные санкции, отметили в пресс-службе Нацгвардии.
Сами женщины в интервью «Озодлик» сообщили, что сидели недалеко от здания комитета и ждали встречи с сотрудниками организации. К ним подошли военнослужащие Национальной гвардии и сказали, что им «нельзя сидеть в этом месте», после чего их увезли в УКД ОВД Мирзо-Улугбекского района.
Гульбахор Тошматова, по данным «Озодлик», решила обратиться в Комитет женщин из-за увольнения с должности директора одной из столичных школ. Мухаббат Акбарова пытается взыскать долг с бывшего прокурора Ахангарана Шавката Рахматуллаева, недавно она получила письмо из Бюро принудительного исполнения Янгиюльского района, в котором говорится, что за бывшим прокурором никакого имущества не числится. Малика Хаитова жалуется на суды в затягивании процесса по имущественному спору с бывшим мужем. Гульбахор Каримбекова утверждает, что ее супруг незаконно подвергся уголовному преследованию после ДТП.
В Комитете женщин сообщили, что женщины были приглашены после происшедшего, и ними была проведена беседа касательно их проблем. «Поскольку их проблемы относятся к компетенции правоохранительных органов, на сегодняшний день они рассматриваются в установленном порядке. Проблемы двух женщин уже нашли свое положительное решение», — отметили в комитете.
В организации напомнили, что прием граждан проводится ежедневно, а председатель комитета Танзила Нарбаева лично принимает женщин по четвергам с утра до вечера (исключая дни нахождения в командировке). В пресс-службе комитета «Газете.uz» уточнили, что 20 мая на прием пришли 18 женщин.