Ўзбекистон Давлат солиқ қўмитаси ва Молия вазирлиги чоршанба куни бўлиб ўтган брифингда қўшилган қиймат солиғи GM Uzbekistan автомобиллари нархларига қандай таъсир кўрсатиши мумкинлигига изоҳ берди.
Солиқ ва божхона имтиёзларини тақдим этиш тартиблари бўйича чора-тадбирлар тўғрисидаги президент фармони лойиҳасига кўра, 1 октябрдан ҚҚС бўйича, жумладан қишлоқ хўжалиги техникаси, автотранспорт воситалари, бутловчи қисмлар, автотранспорт воситаларини ишлаб чиқаришда фойдаланувчи материаллар ва технологик ускуналарга нисбатан бир қатор имтиёзлар бекор қилиш режалаштирилмоқда. GM Uzbekistan компаниясининг ҳам ҚҚС тўловчисига айланиши кутилмоқда.
Молия вазири ўринбосари Дилшод Султоновнинг фикрича, ҚҚС жорий этилганидан сўнг компания ўз логистикаси, ташиш ва харажатларини тўлиқ қайта кўриб чиқишга мажбур бўлади.
«Бу бозор талабига айланади. Биз 3 фоизлик акцизни бекор қилиб, қайсидир даражада ёрдам беришимиз мумкин. Бироқ заводнинг ўзи таннархларни 10 фоизга камайтиришга ҳаракат қилиши керак. Бусиз илож йўқ», — деди у.
ДСҚ раиси ўринбосари Мубин Мирзаев Андижонга ташрифи вақтида маҳаллий автомобиль эҳтиёт қисмлари ишлаб чиқарувчилари билан учрашган, импорт қилинаётган эҳтиёт қисмлардан 2−3 баробар арзон турувчи маҳсулотлар билан танишган. Бироқ GM Uzbekistan маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан маҳсулотларни сотиб олаётгани йўқ, деди у.
«Завод импорт қилади. Биз [компанияга] имтиёзлар бердик, бироқ у ички бозордан 2−3 баробар қимматга импорт қилмоқда. Эртага ҚҚСни жорий этганимиздан сўнг, ҳужжат бўлади, ҳисоб-фактура бўлади. Унда барча импорт нархлари кўрсатилган бўлади. Ҳозир ҳеч қандай ҳужжатлар йўқ: қаердан, кимдан, қанчага [сотиб олаяпти]. Ҳеч ким текширмайди. Чунки имтиёзлар бор. Солиқчига бу керак эмас, чунки ҳатто текширган тақдирда ҳам у: „Солиқларни тўламасам, бу менга нима учун керак“, — деб жавоб беради», — дея таъкидлади ДСҚ раҳбари ўринбосари.
GM Uzbekistan автомобиллари нархининг эҳтимолий қимматлашиши мумкинлиги тўғрисидаги саволга жавоб берар экан, Мубин Мирзаев шусиз ҳам ҳозирги нархлар баланд эканини таъкидлади.
«Биз компаниялар учун рақобат муҳитини яратамиз, импорт бўйича [божхона божларини] қайта кўриб чиқамиз. Автомобиль ёки ҳар қандай техника ишлаб чиқарувчиларига улар ўз хоҳишлари билан нархларни истаганча оширмасликлари учун рақобат муҳитини яратишимиз керак», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, GM Uzbekistan компанияси йиллар давомида имтиёз олганига қарамасдан, бу автомобилсозлик соҳасини ривожлантириш учун шароит яратишга ёрдам бермади.
2018 йил декабрида General Motors Uzbekistan, SamAuto ва JV MAN Auto-Uzbekistan компаниялари учун ҚҚСдан ташқари барча солиқлар бўйича имтиёзлар бекор қилинган эди.
Парламентга мурожаатида президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда бозорнинг барча иштирокчилари учун адолатли солиқ режимини яратиш учун босқичма-босқич солиқ имтиёзлари ва преференциялар бекор қилинишинини айтиб ўтган эди.

Государственный налоговый комитет и Министерство финансов Узбекистана прокомментировали возможное влияние налога на добавленную стоимость на цены автомобилей GM Uzbekistan на брифинге в среду.
Согласно проекту указа президента о мерах по упорядочению предоставления налоговых и таможенных льгот, с 1 октября планируется отменить ряд льгот по НДС, в том числе в отношении сельскохозяйственной техники, автотранспортных средств, комплектующих изделий, материалов и технологической оснастки, используемых в производстве автотранспортных средств. Ожидается, что GM Uzbekistan также станет плательщиком НДС.
Заместитель министра финансов Дильшод Султанов считает, что после введения НДС компании придется полностью пересмотреть свою логистику, транспортировку и расходы.
«Это станет требованием рынка. В некоторой степени мы поможем, отменим 3-процентный акциз. Но завод сам должен постараться снизить себестоимость на 10%. Без этого никак», — заявил он.
Заместитель председателя ГНК Мубин Мирзаев сообщил, что во время посещения Андижана встретился с местным производителем автозапчастей, который производил продукцию в 2−3 раза дешевле импортного аналога.
«Завод импортирует. Мы дали [компании] льготы, но она импортирует в 2−3 раза дороже цен на внутреннем рынке. Завтра, когда мы введем НДС, будет документ, счет-фактура. Нужно будет показать все импортируемое, цену. Сейчас никаких документов нет: откуда, у кого, сколько [покупает]. Никто не проверяет. Потому что льготы», — отметил замглавы ГНК.
Комментируя возможное повышение цен на автомобили GM Uzbekistan, учитывая монопольное положение компании, Мубин Мирзаев сказал, что стоимость в настоящее время и так высокая.
«Если посмотреть, то по сравнению с какими странами автомобили GM дешевле даже с учетом льгот? Ни с одной страной. Это не значит, что НДС снова повысит цены. Мы создадим конкурентные условия для компании, пересмотрим [таможенные пошлины] по импорту. Для производителя автомобиля или любой техники мы должны создать конкурентную среду, чтобы он по своему желанию не повышал цены», — сообщил он.
По его словам, то, что GM Uzbekistan годами получала льготы, не помогло создать условия для развития автомобильной отрасли.
В конце декабря 2018 года все налоговые льготы, кроме НДС, для компаний General Motors Uzbekistan, SamAuto и JV MAN Auto-Uzbekistan были отменены.
В ежегодном послании парламенту в конце прошлого года президент Шавкат Мирзиёев заявил, что в Узбекистане постепенно откажутся от налоговых льгот и преференций для создания справедливого налогового режима для всех участников рынка.