Душанба куни тахминан 9:00 да Тошкентдаги «Новза» метроси яқинида қурилган йўл ўтказгичда содир бўлган йирик ЙТҲ Бунёдкор шоҳ кўчасида бир соатдан ортиқроқ вақт давомида тирбанликларга сабаб бўлди.
Ҳодиса гувоҳларининг «Газета.uz"га маълум қилишича, «Халқлар дўстлиги» метросидан Мирзо Улуғбек метроси томонга биринчи ҳаракат йўлаги бўйлаб ҳаракатланиб келаётган Nexia автомобили ҳайдовчиси тушишда узлуксиз чизиқ орқали иккинчи йўлакка ўтиб кетади ва Howo юк машинаси билан тўқнашади. Тўқнашувдан сўнг енгил автомобиль учинчи полосага чиқиб кетиб, яна бир Howo юк машинаси билан тўқнашади.
Натижада Nexia ажратувчи тўсиқ устидан қарама-қарши йўналишга чиқиб кетиб, ағдарилади. Қарши томонда учинчи йўлакдан келаётган Spark ҳайдовчиси тўқнашувдан қочишга уриниб, биринчи йўлакда ҳаракатланаётган Matiz билан тўқнашади.
Йўл ўтказгич Google харитасида.
Авариядан сўнг ҳар икки томонда биттадан ўтиш йўлаги очиқ қолиши оқибатида тирбандлик пайдо бўлди. Ҳайдовчилар ЙТҲ жойини айланиб ўтишга ҳаракат қилгани боис йўл ўтказгич остида ҳам тирбандликлар вужудга келди.
«Газета.uz"га маълум бўлишича, аварияга сабабчи бўлган Nexia ҳайдовчиси тан жароҳатлари олган, бошқа жабрланувчилар йўқ.
2017 йилнинг кузида очилган йўл ўтказгичда биринчи марта ЙТҲ содир бўлаётгани йўқ. Тезлик ҳар икки томонда ҳам соатига 50 км этиб белгиланганига қарамасдан (тезлик назоратга олинмаган), бу ерда тезликни ошириш ва Йўл ҳаракати қоидаларининг бошқа бузилиши ҳолатлари тез-тез кузатилади.

В понедельник примерно в 9:00 на путепроводе возле станции метро «Новза» в Ташкенте произошло крупное ДТП, более чем на час парализовавшее движение на проспекте Бунёдкор.
Как сообщили «Газете.uz» очевидцы происшествия, водитель автомобиля Nexia, ехавшего по первой полосе со стороны метро «Дружбы народов» в сторону станции метро «Мирзо Улугбека», на спуске перестроился через сплошную линию на вторую полосу, где машина столкнулась с грузовиком Howo. После удара легковой автомобиль выехал на третью полосу, где его стукнул еще один грузовик Howo.
В результате Nexia через разделительный бордюр вылетела на встречное направление и перевернулась. Водитель ехавшего по третьей полосе на встречном направлении Spark, пытаясь увернуться, совершил столкновение с Matiz, который ехал по первой полосе.
Путепровод на Картах Google.
После аварии движение в обе стороны было затруднено из-за того, что для проезда в оба направления осталось примерно по одной полосе. Затор образовался и под путепроводом, где водители пытались объехать место ДТП.
Как стало известно «Газете.uz», водитель Nexia, спровоцировавший аварию, получил телесные повреждения, других пострадавших нет.