31 март куни эрталаб Ўзбекистон-Қирғизистон чегарасида қуролдан фойдаланиш ҳолати содир бўлди. Ўзбекистон фуқароси жароҳатланди, дея хабар қилди АКИpress агентлиги Қирғизистон Давлат чегара хизмати маълумотига таянган ҳолда.
Маълумотларга кўра, жума куни Ўш вилояти Аравон тумани Тоғуз Булақ ҳудудида чегара яқинида Ўзбекистон давлат рақамидаги икки автомобиль аниқланган. Автомобиллар чегарачилар талабларига бўйсунмаган.
Чегара наряди ҳавога огоҳлантирувчи ўқ узган, бироқ автомобиллар ҳаракатда давом этган ва Қирғизистон чегарачилари «автотранспорт ғилдиракларига ўқ узган», натижада бир нафар Ўзбекистон фуқароси жароҳатланди, дейилади хабарда.
Жароҳат олган шахс Андижон вилояти Марҳамат туман шифохонасига ётқизилган.
«Мазкур ҳодиса юзасидан зудлик билан Қирғизистон Республикаси Давлат чегара хизмати раиси Ўзбекистон Республикаси ДХХ раиси ўринбосари — ДХХ чегара қўшинлари қўмондони билан телефон орқали мулоқот қилди. Суҳбат жараёнида чегара маҳкамалари биргаликда ўрганиш учун ҳодиса жойига чегара вакилларини юбориш тўғрисида қарор қабул қилди», — дейилади хабарда.
Вазиятга ойдинлик киритиш учун Қирғизистоннинг Ўш вилояти бўйича чегара вакиллари Ўзбекистон ДХХнинг Булоқбоши йўналишидаги чегара қўшинлари вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтмоқда.

Утром 31 мая на узбекско-кыргызской границе произошел инцидент с применением оружия. Пострадал гражданин Узбекистана, сообщило агентство АКИpress со ссылкой на Государственную пограничную службу (ГПС) Кыргызстана.
По данным ГПС, в пятницу в местности Тогуз Булак Араванского района Ошской области пограничный наряд обнаружил вблизи границы два автомобиля из Узбекистана. Автомобили проигнорировали требование пограничников остановиться, говорится в сообщении.
Пограничный наряд произвел предупредительный выстрел в воздух, однако автомобили продолжили движение, и пограничники Кыргызстана были вынуждены «применить оружие по колесам автотранспорта», в результате чего один гражданин Узбекистана получил ранение.
Раненый был доставлен в Мархаматскую районную больницу Андижанской области.
«По данному инциденту незамедлительно состоялся телефонный разговор председателя Государственной пограничной службы Кыргызской Республики с заместителем председателя СГБ — командующим пограничными войсками СГБ Республики Узбекистан, в ходе которого главы пограничных ведомств приняли решение о направлении в район инцидента пограничных представителей для проведения совместного расследования», — говорится в сообщении.
Для выяснения обстоятельств произошедшего проходит встреча пограничного представителя Кыргызстана по Ошской области с пограничным представителем погранвойск СГБ Узбекистана по Булак-Башинскому направлению.