Германия федерал президенти Франк-Вальтер Штайнмайер мамлакатга расмий ташрифи доирасида 28 май куни Гёте институтида маданият ва таълим соҳаларидаги ҳамкорлик лойиҳалари билан танишди, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Учрашувда Германия президентининг турмуш ўртоғи, Берлиндаги Баухаус архиви ва Дизайн музейи бошқаруви аъзоси Эльке Бюденбендер ҳам иштирок этди.
Веймар университети ходими Йенс Йордан ва икки нафар ўзбекистонлик ёш меъморий ёдгорликлар реставратори биноларни консервациялаш, ёдгорликларни ҳимоя қилиш бўйича Ўзбекистон-Германия магистрлик дастури ва «Тошкент меъморий ёдгорликлари топографиясини ўрганиш» лойиҳасини таништирди.
Volkswagen жамғармаси молиялаштираётган лойиҳа Тошкент қурилиш жамғармаси мисолида маданиятшунослик соҳасида услуб ва компетенцияларни етказиб беришга бағишланган. Лойиҳа иштирокчилари профессор Ханс-Рудольф Майер (Веймар), профессор Томас Вилл (Дрезден), Йенс Йордан (Веймар / Дрезден) ва ўзбек олимлари кенгаши бошчилиги остида иш олиб боради.
Ўзига хос бинолар ҳолати, уларнинг тарихи акс эттирилган, иншоотларни ҳимоя қилиш учун асосларни ва фотосуратларни ўз ичига олган мақолалар дастур асосини ташкил этади.
Германия президентига Эски шаҳар ҳудудида сақланиб қолган ёдгорликлар тўғрисидаги китобнинг дастлабки талқини, Тошкент архитектураси ва тузилиши ҳақидаги материаллар тақдим этилди.

Федеральный президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер в рамках официального визита в Узбекистан ознакомился с проектами сотрудничества в области культуры и образования, посещая Институт Гёте в Ташкенте 28 мая, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Во встрече также приняла участие супруга президента Германии Эльке Бюденбендер, которая является членом правления Баухаус-архива и Музея дизайна в Берлине.
Сотрудник университета Веймар Йенс Йордан и два молодых узбекских реставратора памятников архитектуры презентовали узбекско-немецкую магистерскую программу по консервации зданий и охране памятников и последующий проект «Исследование топографии архитектурного наследия Ташкента».
Проект, финансируемый Фондом Volkswagen, посвящен передаче методов и компетенции в области культурологии на примере строительного фонда Ташкента. Участники проекта работают под руководством профессора доктора Ханс-Рудольфа Майера (Веймар), профессора Томаса Вилля (Дрезден), Йенса Йордана (Веймар / Дрезден) и совета узбекских ученных.
В основе программы — работа над публикациями, в которых описывается состояние особых зданий, как дом № 45 на проспекте Амира Темура 1927 года (архитектор Георгий Сваричевский) и дом № 2 на проспекте Мустакиллик 1931 года (архитектор Константин Бабиевский), их история, с приложением фотографий и обоснованиями для защиты сооружений.
Президенту Германии была передана предварительная версия книги о сохранившихся памятниках на территории Старого города, а также материалы об архитектуре и структуре Ташкента.