Америка кинематография санъати ва фани академияси Ўзбекистон Оскар қўмитасини рўйхатдан ўтказди. Эндиликда маҳаллий кинематографлар ўз фильмларини «Оскар» мукофотига тақдим этишлари мумкин, дея хабар қилди Ўзбекистон Миллий кинокомиссияси матбуот хизмати «Газета.uz"га.
Қўмита Ёшлар иттифоқи ташаббуси билан ташкил этилди, Миллий кинокомиссия мувофиқлаштирувчи марказ ҳисобланади. Яқин вақтларда координаторлар қўмита аъзоларини таништириб, мукофотга фильмларни тақдим этиш ва саралаш тизими тўғрисидаги маълумотларни тақдим этади.
1 октябрь куни Ўзбекистон «Оскар» қўмитаси томонидан 2020 йилнинг 9 февраль куни Лос-Анжелес шаҳрининг машҳур Dolby театрида бўлиб ўтадиган 92-«Оскар» тақдирлаш маросимининг «Энг яхши халқаро бадиий фильм» номинациясига Ўзбекистон номидан фильм илгари сурилади.

Американская академия кинематографических искусств и наук зарегистрировала оскаровский комитет Узбекистана. Теперь местные кинематографисты смогут выдвигать свои фильмы на премию «Оскар», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Национальной кинокомиссии Узбекистана.
Комитет создан по инициативе Союза молодежи, а Национальная кинокомиссия выступила координационным центром. В ближайшее время координаторы представят членов комитета, а также ознакомят с системой подачи и отбора фильмов на премию.
Оскаровский комитет 1 октября выдвинет «Самый лучший международный художественный фильм» на 92-ю церемонию награждения премии «Оскар». Сама церемония пройдет 9 февраля 2020 года в Лос-Анджелесе в театре Dolby.