«Ўзбектелеком» компанияси биринчи чоракда провайдер ва операторлар учун интернет-каналлар тарифлари 1 Мбит/с учун 70128 сўмгача туширди, дея хабар қилди компания тижорий директори вазифасини вақтинча бажарувчи Алишер Зуфаров сешанба куни бўлиб ўтган брифингда.
Ўтган йилнинг декабридан Халқаро пакет коммутациялар марказига уланган оператор ва провайдерлар учун тарифлар 1 Мбит/с учун 85 минг сўмни ташкил этган бўлса, 2017 йилда бу кўрсаткич 245 минг сўм бўлган.
Шунингдек, биринчи уч ой давомида шаҳар ичида портлар ижараси 35 минг сўмдан 10,5 минг сўмга арзонлаган.
««Интернет нархлари ундан қанча фойдаланишимизга боғлиқ. Яъни вақт ўтиши билан ундан қанча фойдаланишади, оператор ва провайдерлар интернетни биздан қанчага сотиб оладию ўз абонентларига қанча арзон ёки қиммат нархларда ва тезликда тақдим этади. Бу нарх оператор ва провайдерлар учун, турган гапки, фойдаланувчилар учун ҳам доимий равишда тушиб боради», — деди Алишер Зуфаров.

Компания «Узбектелеком» в первом квартале снизила тариф на интернет-каналы для операторов и провайдеров до 70128 сумов за 1 Мбит/с, сообщил временно исполняющий обязанности коммерческого директора Алишер Зуфаров на брифинге во вторник.
С декабря прошлого года тариф для операторов и провайдеров, подключенных к Международному центру пакетной коммутации, составлял 85 тысяч сумов, а в 2017 году — почти 245 тысяч сумов за 1 Мбит/с.
Более того, за первые три месяца года снизились цены на аренду портов внутри городов — с 35 тысяч до 10,5 тысячи сумов.
«Цены интернета очень сильно зависят от того, сколько мы его используем. То есть, со временем на сколько будут пользоваться услугами интернета, на сколько операторы и провайдеры будут покупать у нас интернет и предоставлять абонентам по более доступным или более высоким ценам и скоростям. Эта цена будет постоянно снижаться для операторов и провайдеров, соответственно и для пользователей», — сказал Алишер Зуфаров.