Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги «Газета.uz» илтимоси билан ОАВДа эълон қилинган ХТВ мактабларда «Сўнгги қўнғироқ» тадбирларини ўтказиш бўйича қатъий қоидаларни жорий этгани тўғрисидаги хабарларга изоҳ берди.
Вазирлик 20 май куни Telegram-каналида «Сўнгги қўнғироқ» тадбирларини ўтказиш бўйича тавсияларни эълон қилган эди. Жумладан, тадбирни 1−11-синф ўқувчилари уун 25 май куни эрталаб соат 8:00 да ўтказиш ва унда битирувчи ўқувчиларнинг мактаб формасидан ташқари, турли либосларни кийиши ҳамда ленталар тақиб олишининг олдини олиш тавсия этилган.
Бундан ташқари, ҳужжатга кўра, «Сўнгги қўнғироқ» тадбирларини ўтказишда битирувчилар ҳамда уларнинг ота-оналаридан турли хил пул маблағлари йиғилиши қатъиян тақиқланади. Умумий ўрта таълим муассасалари раҳбарлари ҳамда ўқитувчиларга битирувчилар томонидан турли қимматбаҳо совғалар тақдим этиш, қўшимча турли тантанали тадбирларни (хонадонлар, ресторан ёки қаҳвахоналар ва ҳ.к.да банкет ёки бошқа маросимлар) ўтказиш ва енгил автомашиналарда сайр ташкил этишга йўл қўйилмаслиги кўрсатиб ўтилган.
«Мазкур тавсиялар ўқувчилар хавфсизлигини таъминлаш ва турли тадбирлар, кийим атрибутлари учун ноқонуний равишда пул маблағлари йиғилишининг олдини олиш учун ишлаб чиқилган», — дея қайд этди матбуот хизмати.
Ушбу тавсиялар мактаблар маъмуриятлари учун мўлжалланган. Жумладан, директор ва ўқитувчилар «Сўнгги қўнғироқ» билан боғлиқ тадбирлар, шунингдек кийим ва атрибутлар сотиб олиш учун пул маблағларини йиғишда иштирок этмайди.
«Мактаб вакиллари томонидан пул йиғилиши ота-оналарнинг норозилигини келтириб чиқармоқда», — дея изоҳ берди матбуот хизмати.
Айни вақтда, ХТВ вакили одамлар ҳуқуқларини чеклаш вазирлик ваколатига кирмаслигини ҳам таъкидлаб ўтди.
«Ўқувчилар ота-оналари иштирокида ташкилий жараёнларга мактаб вакилларини жалб этмасдан, пул беришга имкони бўлмаган ўқувчилар, ота-оналарни мажбурламаган ҳолда ўз хоҳишлари билан қўшимча тадбирларни ўтказишлари мумкин», — дея маълум қилинди матбуот хизматидан.

Пресс-служба Министерства народного образования (МНО) Узбекистана по просьбе «Газеты.uz» прокомментировала материалы СМИ, в которых говорится, что МНО установило строгие правила по проведению «последних звонков» в школах.
Министерство 20 мая в своем Telegram-канале опубликовало рекомендации по проведению «последнего звонка». В частности, рекомендуется проводить мероприятие для учеников 1−11 классов 25 мая в 8:00 утра и предотвратить ношение выпусками лент и различных нарядов.
Кроме того, документ «категорически запрещает» собирать деньги с учеников и выпускников и их родителей при подготовке к «последнему звонку», экзаменам и на подготовку учебных заведений к новому учебному году. Говорится и о недопустимости дарить ценные подарки учителям и организовывать дополнительные праздничные мероприятия, например, банкеты в кафе и ресторанах и праздничные поездки на автомобилях.
«Данные рекомендации разработаны для обеспечения безопасности учащихся и предотвращения незаконного сбора денежных средств на различные мероприятия и атрибуты одежды», — отметили в пресс-службе.
Эти рекомендации предназначены для администрации школ. В частности, директорам и учителям не следует участвовать в сборе денег на мероприятия, связанные с «последним звонком», а также на приобретение одежды и атрибутики.
«Сбор денег представителями школ вызывает недовольство со стороны родителей», — пояснили в пресс-службе.
В то же время представители МНО подчеркнули, что в полномочия министерства не входят вопросы ограничения прав людей.
«Учащиеся при участии родителей могут проводить дополнительные мероприятия по своему усмотрению без вовлечения в их организацию представителей школы и без принуждения учеников, родители которых не в состоянии предоставить средства», — заявили в пресс-службе.
Кроме того, отметили представители министерства, выпускники имеют право участвовать в формировании праздничной программы «последнего звонка», организовывать творческие номера и танцевать вальс.
Отметим, в этом году мероприятия, посвященные окончанию школы и концу учебного года, вновь называют «последним звонком», МНО лишь рекомендовало проводить его под девизом «Моя школа — мой дом». В прошлом году из-за отсутствия 11-классников, оканчивающих школу после перехода с 12- на 11-летнее образование, мероприятие называлось «Мы останемся учиться в нашей любимой школе, стремясь познать все новое и покорять вершины прогресса».
В прежние годы, когда выпускники 9-х классов продолжали обучение в средних специальных образовательных учреждениях, мероприятия носили названия «Из школы — в колледж» и «Прощай, школа, здравствуй, колледж!»