«Аҳмадбой» номи билан машҳур Аҳмад ТУрсунбоевга қарши иккинчи жиноят иши бўйича суд жараёни якунига етди. Якуний суд мажлиси 20 май куни жиноят ишлари бўйича Тошкент вилояти судида бўлиб ўтди, дея хабар қилди Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати вакили Азиз Обидов «Газета.uz"га.
Аҳмад Турсунбоев Ўзбекистон Жиноят кодексининг 168 (фирибгарлик), 228 (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) ва 243-(жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш) моддаларида кўзда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилди.
У 10 йил муддатдан озодликдан маҳкум этилди, жазо умумий тартибдаги колонияда ўталади. 2018 йилнинг февралида жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят суди томонидан тайинланган жазо қўшилган ҳолда Аҳмад Турсунбоевга 14 йил муддатга озодликдан маҳрум этиш ҳамда 52,1 млн сўм миқдоридаги ЭКИҲнинг 400 баравари миқдоридаги жарима ва 1 йил муддатга тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқидан маҳрум этиш жазолари тайинланди.
Иш бўйича яна 15 киши суд қилиниб, уларнинг барчаси 168 ва 243-моддаларда кўзда тутилган жиноятларни содир этганликда; 13 нафари 228-модда бўйича айбдор деб топилди.
Олмос Қўчқоров, Изатилла Ибрагимов, Муроджон Турсунбоев 12 йил муддатга, Ойбек Турсунбоев — 9 йил, Азизжон Турдиев — 8 йил, Шерзод Душанов — 7,5 йил, Лазиз Солиев, Ҳасан Шерназаров, Шокирбек Ирматов, Энвер Мамутов ва Юнусали Жўраев — 7 йил, Нурутдин Дадаев — 6,5 йил, Ойбек Исоқов (Аҳмад Турсунбоевнинг Chinoz avto hamkor trans ва Chinoz halol chorva корхоналари ҳуқуқшуноси, Ўзбекистон Ногиронлар уюшмаси раиси) — 6 йилга (шартли), Эргаш Тошматов ва Наргиза Исламова — 5,5 йил (шартли) муддатга озодликдан маҳрум этилди.

Завершился судебный процесс по второму уголовному делу против Ахмада Турсунбаева, известного как «Ахмадбай». Итоговое заседание прошло 20 мая в в Ташкентском областном суде по уголовным делам, сообщил «Газете.uz» представитель пресс-службы Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Ахмад Турсунбаев признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных статьями 168 (мошенничество), 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) и 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности) Уголовного кодекса Узбекистана.
Он осужден к 10 годам лишения свободы с отбыванием наказания в колонии общего режима. С учетом сложения наказания, назначенного приговором Ташкентского областного суда по уголовным делам в феврале 2018 года, Ахмаду Турсунбаеву определено наказание в виде 14 лет лишения свободы и штрафа в размере 400 МРЗП в сумме 52,1 млн сумов с лишением права занятия предпринимательской деятельностью сроком на 1 год.
Подсудимыми по делу проходили еще 15 человек, все они признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных статьями 168 и 243; из них 13 также признаны виновными по статье 228.
Олмос Кучкаров, Изатилла Ибрагимов, Муроджон Турсунбаев приговорены к 12 годам лишения свободы, Ойбек Турсунбаев — к 9 годам, Азизжон Турдиев — к 8 годам, Шерзод Душанов — к 7,5 года, Лазиз Солиев, Хасан Шерназаров, Шакирбек Ирматов, Энвер Мамутов и Юнусали Джураев — к 7 годам, Нурутдин Дадаев — к 6,5 года, Ойбек Исоков (юрист предприятий Ахмада Турсунбаева Chinoz avto hamkor trans и Chinoz halol chorva, председатель Ассоциации инвалидов Узбекистана) — к 6 годам условно, Эргаш Тошматов и Наргиза Исламова — к 5,5 года условно.