Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 20 май куни яйловлар тўғрисидаги қонунни имзолади. Ҳужжат 2 апрель куни Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилинб, 3 майда Сенат томонидан маъқулланган эди.
Қонун билан яйловлар чорва моллари учун озуқа бўлган ўсимликларнинг табиий қопламига эга ерлар экани белгиланди. Яйловлар чўлдаги, ярим чўлдаги, тоғ олдидаги, тоғдаги ва текисликдаги, сув билан таъминланган ҳамда сув билан таъминланмаган яйловларга ажратилади.
Яйловлар умуммиллий бойлик бўлиб, давлат томонидан муҳофаза қилинади. Тоғдаги яйловлар мавсумий бўлиб, улардан йилнинг фақат муайян вақтида фойдаланилади.
Ҳужжатга кўра, яйловлардан фойдаланувчилар яйловлардан биргаликда фойдаланиш ҳамда уларни муҳофаза қилиш учун яйловлардан фойдаланувчилар бирлашмаларини тузиши мумкин. Юридик ва жисмоний шахслар ер участкаларини доимий эгалик қилишга, ижарага, шунингдек вақтинча фойдаланишга олиш йўли билан яйловлардан фойдаланиши мумкин. Ўрмон фонди ерларида яйловлардан давлат ўрмон хўжалиги органларининг рухсатномаси бўйича фойдаланилади.
Қонунда қайд этилишича, яйловлардан фойдаланганлик учун ҳақ ер солиғи ёки ижара ҳақи тарзида ундирилади.
Яйловлардан фойдаланиш ҳуқуқи қуйидаги ҳолларда тугатилади:
• юридик шахс тугатилганда;
• жисмоний шахс вафот этганда;
• яйловлар берилган муддат тугаганда;
• бошқа мақсадда фойдаланилганда;
• оқилона фойдаланилмаганда;
• яйлов ерлари давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилганда;
• яйловлардан фойдаланишдан ихтиёрий равишда воз кечилганда.
Таназзулга учраган яйловларни такрор кўпайтириш ва тиклаш, Ўзбекистон Қизил китобига киритилган камёб ҳамда йўқолиб кетаётган ўсимлик ва ҳайвонлар турларини муҳофаза қилиш мақсадида махсус ваколатли давлат органлари томонидан яйловлардан фойдаланишга чекловлар ҳамда тақиқлар белгиланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 мая подписал закон о пастбищах. Документ был принят Законодательной палатой 2 апреля и одобрен Сенатом 3 мая.
Законом определено, что пастбища — это земли с естественным растительным покровом, являющимся кормом для скота. Они подразделяются на пустынные, полупустынные, предгорные, горные и равнинные, обеспеченные и не обеспеченные водой.
Пастбища являются общенациональным богатством и охраняются государством. Горные пастбища являются сезонными и используются только в определенное время года, отмечается в документе.
Государственное управление в области использования и охраны пастбищ осуществляют Кабинет Министров, органы государственной власти на местах, а также специально уполномоченные для этих целей государственные органы.
Согласно документу, пастбищепользователи могут создавать объединения для совместного использования и охраны этих земель. Пастбища предоставляются юридическим и физическим лицам в постоянное владение, аренду и временное пользование по решению хокимов. На землях лесного фонда пастбища используются по разрешению органов государственного лесного хозяйства.
Для рационального использования и охраны пастбищ организуется пастбищеоборот. Для этого пастбища делятся на участки, при определении площади которых учитывается предельно допустимая норма нагрузки на участок пастбищ.
Плата за использование пастбищ взимается в виде земельного налога или арендной платы, говорится в законе.
Право пользования пастбищами прекращается в случаях:
• ликвидации юридического лица;
• смерти физического лица;
• истечения срока, на который были предоставлены пастбища;
• использования не по целевому назначению;
• нерационального использования;
• изъятия пастбищных земель для государственных и общественных нужд;
• добровольного отказа от пользования пастбищами.
Специально уполномоченные госорганы могут устанавливать ограничения и запреты на использование пастбищ для воспроизводства и восстановления деградированных пастбищ, охраны редких и исчезающих видов растений и животных, включенных в Красную книгу Узбекистана.
Документ также перечисляет полномочия уполномоченных органов в области использования и охраны пастбищ, меры по охране, воспроизводству и восстановлению пастбищ, порядок их инвентаризации, геоботанического исследования и мониторинга.