Владимир Зеленский 20 май куни Олий радада қасамёд қабул қилиб, Украина президенти лавозимига киришди, дея хабар қилди УНИАН агентлиги.
Унга Украина президенти рамзлари — чўқмор, гербли муҳр ва орден занжири топширилди.
Инаугурация маросимидан сўнг Владимир Зеленский Украина Қуролли кучлари қўшин турлари қўмондорларининг таништирув маросимида иштирок этиб, қасамёд қабул қилиш маросимида қатнашган чет эл делегациялари раҳбарлари билан музокаралар ўтказади.
Украина президенти амалдорлардан унинг портретини хизмат хоналарига осмасликни сўради, дея хабар қилди Интерфакс.
«Кабинетларингизда менинг тасвирларим бўлмаслигини жуда хоҳлайман, илтимос, менинг портретларим бўлмасин, чунки президент — бут эмас, санам эмас. У ерга фарзандларингизнинг расмларини илиб қўйинг ва ҳар бир қарорни қабул қилишдан олдин уларнинг кўзларига қаранг», — деди Зеленский Олий рада минбаридан украин халқига мурожаат қилар экан.
Владимир Зеленский Украинанинг олтинчи президенти бўлди. у 21 апрель куни бўлиб ўтган президентлик сайловининг иккинчи турида 73,22 фоиз овоз тўплади ва собиқ президент Пётр Порошенко устидан ғалабага эришди.

Владимир Зеленский вступил в должность президента Украины, принеся присягу в Верховной раде 20 мая, сообщило агентство УНИАН.
Ему вручили символы власти президента Украины — булаву, гербовую печать и орденскую цепь.
После инаугурации Владимир Зеленский примет участие в церемонии представления командующих видами Вооруженных сил Украины и проведет переговоры с главами иностранных делегаций, которые приехали на инаугурацию.
Президент Украины попросил чиновников не вешать его портреты в рабочих кабинетах, сообщил Интерфакс.
«Я очень хочу, чтобы в ваших кабинетах не было моих изображений, не было, пожалуйста, моих портретов, потому что президент не икона, не идол, президент — это не портрет. Повесьте туда фотографии своих детей и перед каждым решением смотрите им в глаза», — сказал Зеленский с трибуны Верховной рады в своем обращении к украинскому народу.
Владимир Зеленский стал шестым по счету президентом Украины. Он набрал 73,22% голосов во втором туре президентских выборов 21 апреля, одержав победу над бывшим президентом Петром Порошенко.