Ўзбекистонда коррупцияга қарши кураш биринчи навбатда ушбу салбий ҳолатнинг сабабларини аниқлаш ва бартараф этишга қаратилган. Бу ҳақда бош прокурор Отабек Муродов шанба куни Олий Мажлис Сенатининг 19-ялпи мажлисида маълум қилди.
Давлат органларида коррупцион хатарларни аниқлаш ва бартараф этувчи ички тизим ишламас экан, ушбу йўналишда натижага эришиб бўлмайди, деди у.
«Мен ўзим учун бир саволга жавоб топа олмайман. Молия вазирлигини мисол қилиб олайлик. Вазир — ҳукумат аъзоси, нима учун прокурор унга бориб: „Сизларда коррупция борми?“ — деб сўраши керак? Нима учун вазирлик ўз тизимини тозаламаслиги керак? Нима сабабдан?» — савол берди прокурор.
Бош прокурор коррупцион хатарларни бошқариш ва уларни бартараф этишга имкон берувчи коррупцияга қарши ички назорат тизимини (комплаенс) жорий этишни таклиф қилди.
«Биз ўзимизга бир нарсани аниқ белгилаб олишимиз керак: биз [пора] олишни эмас, беришни тўхтатишимиз керак. Агар [пора] беришни тўхтатсак, олишни ҳам тўхтата оламиз», — дея таъкидлади Отабек Муродов.
2018 йилда 1907 нафар мансабдор шахс коррупцион ҳаракатлар содир этгани учун жавобгарликка тортилди. Уларнинг 48 нафари — республика, 191 нафари — вилоят ва 1668 нафари — туман даражасидаги мансабдорлардир.
Прокуратура тизимида 281 ходим пора олиш ва бошқа ҳуқуқбузарликларга мойиллиги учун вазифасидан четлатилди, 61 нафари жиноий жавобгарликка тортилди.
«Бундай рақамлар прокуратура тарихида ҳеч қачон бўлмаган. Мен бу ҳақда ижтимоий тармоқлардаги прокуратурада тозалаш ўтказиш вақти келмадими, деган кўп сонли саволлар туфайли сўзламоқдаман. 82 та ҳолатда прокуратура ходимлари пора беришга ҳаракат қилган фуқаролар тўғрисида хабар қилди. Мана нима учун [пора] беришни тўхтатишимиз керак. Авваллари 10 минг доллар таклиф қилинган терговчи хабар қилмасдан, пуни чўнтагига солган. Ҳозир эса 82 ҳолат тўғрисида хабар қилинди», — деди бош прокурор.
Отабек Муродов Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ) экспертларининг Ўзбекистонга ташрифини қайд этиб ўтди. Экспертлар коррупцияга қарши кураш бўйича Истанбул ҳаракатлар режасида кўзда тутилган тавсияларнинг бажарилишини ўрганди.
«Ўрганишлар натижалари март ойида Париждаги учрашувда муҳокама қилинди ва Ўзбекистон илк бор барча тавсияларни бажариб, ташкилот аъзолари орасида юқори баҳоларга эга бўлди», — деди у.

Борьба с коррупцией в Узбекистане направлена, в первую очередь, на выявление и устранение первопричин этого негативного явления. Об этом в отчете на 19-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса в субботу сообщил генеральный прокурор Отабек Муродов.
В этом направлении невозможно достичь результатов, если в государственных органах не будет работать внутренняя система, которая будет выявлять и устранять коррупционные риски, заявил он.
«Я не могу найти для себя ответ на один вопрос. Возьмем, к примеру, Министерство финансов. Министр — это член правительства, почему прокуратура должна приходить к нему и говорить: „У вас коррупция“? Почему министерство не должно чистить свою систему? По какой причине?» — задался вопросом генпрокурор.
Генпрокуратура предложила внедрить антикоррупционную систему внутреннего контроля (комплаенс), позволяющую управлять коррупционным рисками и устранять их.
«Мы должны четко определить для себя одну вещь: мы должны остановить не получение, а дачу [взятки]. Если остановим дачу, то сможем остановить получение [взятки]», — подчеркнул Отабек Муродов.
В 2018 году 1907 должностных лиц были привлечены к ответственные за коррупционные преступления. Из них 48 — представители ведомств республиканского уровня, 191 — областного уровня, 1668 — районного уровня.
В системе прокуратуры 281 сотрудник был освобожден от должностей за склонность к взяточничеству и другим правонарушениям, 61 привлечен к уголовной ответственности.
«Таких цифр никогда не было в истории прокуратуры. Я говорю об этом из-за многочисленных сообщений в социальных сетях о том, не пришло ли время чистки в прокуратуре. В 82 случаях сотрудники прокуратуры сообщили о лицах, пытавшихся дать взятку. Вот здесь стоит вопрос о том, что мы должны остановить дачу [взяток]. Раньше следователь, которому предлагали 10 тысяч долларов, не сообщал, а клал деньги в карман. А сейчас сообщили о 82 случаях», — сказал глава Генпрокуратуры.
Отабек Муродов отметил визит в Узбекистан экспертов из Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), которые изучили выполнение рекомендаций, изложенных в Стамбульском плане действий по борьбе с коррупцией.
«Результаты исследования были обсуждены на встрече в Париже в марте, и Узбекистан впервые „выполнил все рекомендации“ и получил наивысшую оценку среди членов организации», — заявил он.