1 май куни иккинчи йилдирки Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан «Чирчиқ» полигонида Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги қўшинлари ўртасида танк биатлони бўйича мусобақа старт олди, дея хабар қилди вазирлик матбуот хизмати «Газета.uz"га.
Мамлакат ҳарбий округлари экипажлари Т-62, Т-64 ва Т-72 русумли танкларда иштирок этмоқда. Улар кечув, тепалик, қиялик, эскарп (танкларга қарши жарсимон жарлик — таҳр.), танкларга қарши ўралар ва миналаштирилган майдонлардан ўтишлари керак. шундан сўнг ҳарбий хизматчилар асосий замбарак ва пулемётдан нишонга аниқ ўқ узишда мусобақалашади.
Тошкент ҳарбий округи қўшинлари қўмондони ўринбосари полковник Бахтиёр Ўролбоевнинг таъкидлашича, энг яхши натижаларни қайд этган ҳарбий хизматчилар мамлакат шарафини жаҳон аренасида ҳимоя қилади. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон танкчилари жорий йилда Халқаро армия ўйинларида иштирок этади.
Танк экипажлари беллашувининг финали 5 май куни «Чирчиқ» полигонида 9:00 да бошланади. Кириш эркин. Мусобақалардан ташқари, байрам концерти ҳамда замонавий ва Иккинчи жаҳон уруши вақтидаги техникалар намойиши ҳам бўлиб ўтади.

На полигоне «Чирчик» 1 мая стартовало соревнование по танковому биатлону среди войск Министерства обороны Узбекистана, которое уже второй год посвящается Дню памяти и почестей, сообщили «Газете.uz» в Минобороны.
Экипажи, представляющие военные округа страны, выступают на танках марки Т-62, Т-64 и Т-72. Тронувшись со стартовой линии, они должны преодолеть массу препятствий: брод, курган, косогор, эскарп, противотанковый ров и заминированное поле. После военнослужащие соревнуются в точности стрельбе по мишеням из основной пушки и пулемета.
Заместитель командующего войсками Ташкентского военного округа полковник Бахтиёр Уралбоев отметил, что военнослужащие, показавшие лучшие результаты, представят страну на мировой арене. Напомним, танкисты Узбекистана в этом году примут участие в Армейских международных играх.
Финальная «схватка» танковых экипажей — 5 мая на полигоне «Чирчик» в 9:00. Вход свободный. Помимо соревнования ожидается праздничный концерт и показ военной техники — современной и времен Второй мировой войны.