Россия президенти Владимир Путин барқарор Рунет тўғрисидаги қонунни имзолади, ҳужжат 1 ноябрдан кучга киради, дея хабар қилди РИА Новости. Қонун билан «Алоқа тўғрисида» ва «Ахборот, ахборот технологиялар ва ахборот ҳимояси тўғрисида"ги қонунларга ўзгартишлар киритилади.
Ҳужжат Россияда интернет фаолиятига хориждан таҳдидлар вужудга келган тақдирда унинг хавфсизлигини таъминлашга қаратилган. Россия ҳудудида интернетнинг барқарор, хавфсиз ва белгиланган мақсадларга мувофиқ ишлашини таъминлаш жавобгарлиги Роскомнадзорга юклатилди.
Қонун Роскомнадзор ҳузурида мониторинг ва умумий фойдаланишдаги тармоқларни бошқариш марказини тузишни кўзда тутади. Марказ ҳар қандай фавқулодда ҳолатларда алоқа хизматлари кўрсатилишини таъминлаши, бу каби вазиятларда операторлар фаолиятини мувофиқлаштириши лозим.
Давлат органлари ва корхоналарнинг интернетдаги маълумотлари қўшимча равишда шифрли ҳимоя қилинади.
Қонун ҳокимият органлари, алоқа операторлари ва технологик тармоқлар эгалари иштирокида Россия ҳудудида интернетнинг барқарор, хавфсиз ва мақсадга мувофиқ ишлашига қаратилган хавф-хатарларни аниқлаш ҳамда Рунетнинг иш қобилиятини қайта тиклаш бўйича доимий машғулотларни ўтказишни кўзда тутади.

Президент России Владимир Путин подписал закон об устойчивой работе Рунета, который вступит в силу 1 ноября, сообщило РИА Новости. Законом вносятся поправки в законы «О связи» и «Об информации, информационных технологиях и о защите информации».
Документ призван обезопасить работу интернета в России в случае возникновения угрозы его функционирования из-за рубежа. Ответственность за координацию обеспечения устойчивого, безопасного и целостного функционирования интернета на территории России будет нести Роскомнадзор.
Закон предусматривает создание при Роскомнадзоре центра мониторинга и управления сетью связи общего пользования. Центр должен обеспечивать доступность услуг связи при любых «экстраординарных» ситуациях, а также координировать работу операторов во время подобных случаев.
Информацию государственных органов и предприятий в интернете дополнительно защитят шифрованием.
Законом предусматривается проведение регулярных учений с участием органов власти, операторов связи и владельцев технологических сетей по выявлению угроз устойчивости, безопасности или целостности функционирования на территории России сети интернет и отработке мер по восстановлению работоспособности Рунета.