Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни имзолаган қарор билан 9 май — Хотира ва Қадрлаш куни умумхалқ байрамига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш дастури маъқулланди.
«Ушбу бешафқат урушда қатнашган 1,5 миллиондан ортиқ ўзбекистонликларнинг ярим миллиондан зиёди ҳалок бўлганини халқимиз ҳеч қачон ёдидан чиқармайди. Фронт ҳудудларидан Ўзбекистонга кўчирилган бир миллионга яқин оила ва болаларни қабул қилиб, охирги бир бурда нонини улар билан баҳам кўрган халқимиз ўзининг нақадар олижаноблигини, меҳр-мурувватини, юксак маънавиятини яққол намоён этди», — дейилади ҳужжатда.
Қарорга мувофиқ, Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчисига, фронт орти меҳнат фахрийларига, мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг оила аъзоларига моддий ва маънавий ёрдам кўрсатиш мақсадида тегишли вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотлар, ҳарбий қисмлар вакилларини бириктириб, ушбу тоифадаги шахсларни қутлаш мақсадида уларнинг яшаш жойига раҳбарларнинг ташрифи ташкил этилади.
Ёлғиз ва кам таъминланган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларининг турар жойи ва уй хўжаликлари таъмирланиб, ободонлаштирилади. Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларининг ҳар бирига тиббий ва ижтимоий хизмат кўрсатиш, уларни парвариш қилиш мақсадида тиббий билимларга эга ходимларни (шартнома асосида) бириктирган ҳолда доимий равишда патронаж хизмати ташкил қилинади.
Иккинчи жаҳон урушига Ўзбекистондан кетиб ғалабага ўзининг беқиёс ҳиссасини қўшган ва уруш қаҳрамони бўлган фахрийлар номларини абадийлаштириш мақсадида ўзлари туғилиб ўсган кўчаларга уларнинг номлари берилади.
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларининг истаклари асосида улар республика ҳудудидаги санаторияларга бепул юборилади. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги белгиланган жойларда Иккинчи жаҳон уруши вақтидаги ҳарбий техника намойиши ташкил этилади. Тошкент шаҳрида Иккинчи жаҳон урушига алоқадор архивдан олинган фото ва ҳужжатлар кўргазмаси ташкил этилади.
Кўчалар ва майдонлар байрамга бағишланган плакатлар ва стендлар билан безатилади. Иккинчи жаҳон уруши вақтидаги композициялар инсталляцияси, жумладан, уруш йилларининг қўшиқ ва куйлари ташкил этилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 апреля подписал постановление, которым утверждена Программа по подготовке и проведению мероприятий, посвященных празднованию Дня памяти и почестей (9 мая).
«Наш народ всегда будет помнить, что из 1,5 миллиона узбекистанцев, принимавших участие в этой беспощадной войне, погибли свыше полумиллиона человек. В годы войны узбекский народ принял около миллиона семей и детей, эвакуированных в Узбекистан с прифронтовых территорий, делился с ними последним куском хлеба, и в этом ярко проявились благородство, милосердие и сострадание, высокая духовность нашего народа», — говорится в документе.
Согласно постановлению, за каждым участником войны и трудового фронта, семьями военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, будут закреплены представители министерств, ведомств, организаций и воинских частей.
Жилье и домашние хозяйства одиноких и малообеспеченных участников Второй мировой войны отремонтируют и благоустроят. Будет организована постоянная патронажная служба по оказанию медицинского и социального обслуживания для ухода за каждым участником и инвалидом Второй мировой войны с закреплением работников, обладающих знаниями в области медицины (на договорной основе).
Имена ветеранов — героев войны, отправившихся из Узбекистана на Вторую мировую войну и внесших неоценимый вклад в достижение победы, присвоят улицам, где они родились и выросли, для увековечения их памяти.
Каждый участник и инвалид войны сможет по желанию бесплатно посетить санатории в Узбекистане.
В Каракалпакстане, областях и Ташкенте пройдут показы военной техники времен Второй мировой войны. В столице также откроется выставка архивных фотографий и исторических документов военного периода.
Улицы и площади будут оформлены плакатами и стендами, приуроченными к Дню памяти и почестей. Будут организованы инсталляции, посвященные военным годам, с музыкой и песнями тех лет.